Хиляди хора излязоха на пореден протест по улиците на големите градове в страната. Като цяло, броят им е по-малък в сравнение с масовите шествия от предните седмици. За сметка на това, две от групите недоволни в столицата се помириха.
Основно искане на част от днешните протести е спасяването от приватизация на "БДЖ-Товарни превози".
Искаме си „Превози"-те
Протестиращите в София блокираха всички коловози на Централна гара с искане компанията „БДЖ-Товарни превози“ да не бъде приватизирана. Влаковете бяха изтеглени по-напред в гарата, за да могат все пак да се движат. Това създаде известни затруднения на пътниците.
Блокадата беше прекратена от разразилия се над гарата дъжд.
Сред плакатите, които могат да се видят днес са такива с надписи : "23 години мафия от наши предатели и чужди "доброжелатели", "23 години стига зимен сън, мафията вън".
Водени от Янко Петров и Дончо Дудев, една част от демонстрантите тръгна от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, блокира за кратко движението по ул. „Г.С.Раковски", зави по бул. „Цар Освободител" и пред президентството се срещна с другата група недоволни, предвождани от Янаки Ганчев.
И едните, и другите имаха автомобили с тонколони, от които звучеше възрожденска музика. От Съдебната палата дойде и трети лъч, като така общият брой на участниците в столичния протест достигна около 1500 души.
Янко Петров свърза приватизацията на „БДЖ-Товарни превози" с планове за тунел под Босвора, който ще свърза Азия с Европа. Според него България ще остане извън печалбите от товарния превоз.
От своя пикап Петров и Дудев призоваха протестиращите да не се разделят и предложиха шествието да тръгне към Централна гара.
Янаки Ганчев, който успя да се изпокара с голяма част от лицата на протеста през последните дни, поиска хората да останат на „Дондуков" 2, но собствената му група му обърна гръб и тръгна към гарата. Попътно демонстрантите блокираха Лъвов мост.
Междувременно се появи и трети автомобил с озвучаване, ръководен от общинския съветник от ВМРО Ангел Джамбазки.
Сред скандиранията сега са "Единство" и "Един протест, един народ", с което протестиращите искат да поставят силен акцент върху обединението на исканията.
Ново 20
Новото искане на протеста е президентът да освободи съветника си по националната сигурност Стоимен Стоименов, защото по тяхна информация той е предложил изборите да се проведат при обявяване на военно положение.
Част от протестиращите пред „Града на промяната” на Янаки Ганчев се обявиха в подкрепа на майки и родителски организации, които настояват парламентът в сегашния си състав да приеме новия закон за образованието, в чието списване са участвали над 70 неправителствени организации.
От групата, тръгнала от МИЕТ пък дойде искането за оставка на столичния кмет Йорданка Фандъкова заради злоупотребите в общинските дружества.
Гражданите са убедени, че на 13 март, когато се очаква да бъде разпуснато Народното събрание, гражданите отново ще са на улицата, за да изпратят властимащите "както трябва".
Най-много хора край морето
Варненцци отново показаха най-висока активност в неделния ден. Водени от рокери и кукери, около 4-5000 души се включиха в протеста в морския град. С възгласи „Оставка" те минаха по Аспаруховия мост и след това блокираха гарата в града.
От БДЖ се оплакаха, че заради спрените влакове се създават проблеми с разписанието ан всички влакове.
Протестът приключи мирно пред съдебната палата във Варна при умерено полицейско присъствие.
Искат оставки и в Пловдив
2500 пловдивчани се включиха в протеста под тепетата. На площада пред Централна поща те поискаха оставката на кмета Иван Тотев заради увеличените с 35% местни данъци.
Сред лозунгите, насочени срещу градоначалника от ГЕРБ, са: "Тотев не забравяй, че няма да си вечно кмет. Бъди мъж, подай си оставката" и "Метла народна. Пролетно почистване на корумпирани политици".
Протестиращите опитаха да блокират ЖП гарата, но бяха спрени от полицейски кордон.
Екшън в Благоевград
Стотина благоевградски протестиращи и още толкова полицаи си спретнаха кратко меле, след като недоволните граждани опитаха да блокират главен път Е-79 край града. Двама души бяха задържани, но след това униформените ги пуснаха.
В крайна сметка протестиращите успяха да блокират пътната артерия в близост до ЖП прелеза. Още една блокада имаше до с. Джерман.
И аз ходя на протестите няколко пъти вече. Не мога на всички за съжаление. Прави впечатление, че най-силното искане на всички протести е да има контрол на народа върху властта. Обясненията са, че това не може да стане, като искате направете партия и програма и да гласуват за вас. Най-важното на всички програма е да има ежедневно участие на всички граждани в управлението. Единственият начин да се преодолее корупцията, търговията с влияние и сключване на сделки с лична изгода е като всеки ден хората по азбучен ред от избирателните списъци се включат във структурите на властта еднократно. Всеки ден в парламент, министерства, общини, болници, университети, училища, съд трябва да има равни по численост на конкретната структура граждани. Те трябва да са със право на глас и право на предложения. Това е пътят, лесно е осъществим, но нещо не се харесва. Друто е да са избрани единици, приказката за стълбата в сила .