Турция гласува за президент за първи път от обявяването на страната за република. Досега държавният глава се избираше от депутатите в Меджлиса. Фаворит на историческия вот е сегашният премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Въпреки че през миналото лято имаше многохилядни протести срещу авторитарния стил на управление на Ердоган, а през зимата името му беше замесено в шумен корупционен скандал, социологическите анкети му дават голяма преднина още на първия тур - с около 55%.
Много избиратели оценяват и приноса му за развитието на страната. „Турция осъществи значителни промени по време на 12-годишното управление на Ердоган. Страната осъществи голям прогрес в сферата на демокрацията, държавното управление, икономическотко развитие, а също така в транспрота и здравеопазването. За този период брутният вътрешен продукт се увеличи три пъти", коментира политическият анализатор Ерджан Гюрсес.
Основният опонент на сегашния премиер е Екмеледдин Ихсаноглу, бивш генерален секретар на Организацията „Ислямска конференция". Той е общ кандидат на двете опозиционни, но с различни идеологии партии. Основна разлика в позициите им е, че Ердоган иска президентът на страната да има реална, а не само представителна власт, докато Ихсаноглу се противпопоставя на подобен тип авторитарност в управлението.
За първи в борбата за президентския пост в Турция участва и представител на кюрдското малцинство - 41-годишният кандидат на прокюрдската „Партия на демократичните народи" Селяхаттин Демирташ.
Ако нито един претендент не спечели на първия тур, ще има балотаж на 24 август, на който кюрдските гласове ще бъдат ключови за избора на нонвия президент.