Председателят на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова трябва да получи уведомление от Висшия съдебен съвет (ВСС) за дисциплинарното си освобождаване. Тя вече е подала искане до Върховния административен съд (ВАС) изпълнението на решението да бъде спряно до окончателното произнасяне на съда по казуса.
Мотивът на Тодорова е че така тя ще може да продължи работата си по делата, по които заседава. Тя е един от най-натоварените съдии в Софийския градски съд, като за м. г. е разгледала над 300 дела.
Ако ВАС, който трябва да се произнесе по искането й до няколко дни, отхвърли молбата й, десетки дела ще трябва да започнат отначало.
Сред процесите са и наблюдаваните от Брюксел "Софийски имоти" и делото за наркоразпространение срещу Антон Савов - Мамата, за който се твърди,че е от групата на Златомир Иванов - Баретата.
В жалбата си до ВАС, цитирана от "Дневник", Тодорова посочва, че за периода 18 – 27 юли има насрочени пет съдебни заседания по първоинстанционни дела, на които вече е даден ход на съдебното следствие.
"Към момента имам неприключени първоинстанционни дела от общ характер с общо 20 подсъдими... По тях са проведени над 40 заседания, като протоколите за всяко едно от заседанията са между 3 и 92 страници. Към момента по делата са разпитани общо над 90 свидетели и над 40 вещи лица, като остава да бъдат разпитани още около 10 свидетели и 6 вещи лица. Съгласно чл. 258, ал. 1 НПК делата се разглеждат от един и същи състав на съда от започване до завършването на съдебното заседание, а когато някой член от състава на съда не може да продължи участието си и се налага да бъде заменен, съдебното заседание започва отначало", пише Тодорова.
Според нея ако решението за дисциплинарното й освобождаване бъде изпълнено предварително ще се стигне до обременяването на други съдебни състави с нейните дела. Освен това е и свързано с голям разход на време от страна на държавните органи и гражданите и разходване на финансови средства от бюджета на съдебната власт.
"Интересите на правосъдието надхвърлят всеки личен интерес и са правно защитени, поради което и per argumetum a fortiori считам, че са налице основанията за спиране на изпълнението на решението", пише още Тодорва.
Вчера президентът Росен Плевнелиев коментира, че това, което е направил ВСС е необосновано, необективно и оставя впечатление, че се подхожда несистемно и индивидуално към съдия, която е със силна гражданска позиция и води дела срещу вътрешния министър. Изказването на Плевнелиев е по повод коментара на Цветанов, че не може да повярва президентът да защитава съдия Тодорова, ако е запознат в детайли "за какво стана дума".
Според Плевнелиев, ако ВСС искаше да вземе наистина обективно и обосновано решение, можеше много просто да признае, че забавянето на някои съдебни дела е системен проблем. Ако има системен проблем, следователно трябва да се търси и системно решение – какъв е проблемът, къде се случва, кои съдии системно нарушават и кои не толкова, коментира Плевнелиев.
Той определи като немъдро уволнението на съдия Мирослава Тодорова седмица преди доклада на ЕК. Членовете на ВСС са длъжни да вземат прозрачни решения и да знаят, че всяко тяхно действие води до много сериозни последици, каза още Плевнелиев.
"Като изберем качествени хора в новия ВСС, ще имаме добре работещ орган, работата на политиците е да подкрепят прозрачна процедура", коментира още държавният глава по повод предложението на ДСБ да отпадне политическата квота от ВСС. Според него е крайно време съдебната система да докаже, че е надпартийна и обективна и може да й се има доверие.
От ДСБ поискаха вчера да отпадне политическата квота в състава на ВСС) и те да се избират пряко от всички магистрати. От партията настояха още членовете на ВСС да бъдат намалени от 22 на 12 и да бъдат избирани за мандат от три години, а не както е сега пет.
От ДСБ смятат, че спешната реформа в съдебната система е крайно наложителна и тя може да стане чрез промени в конституцията. Хората на Иван Костов обявиха, че започват преговори с другите политически сили.
От ДСБ допълниха, че е нужна административна реформа, за да може да се балансира натовареността на съдилищата.