Един трилион евро ще струва излизането на Гърция от еврозоната, пише британският вестник "Гардиън", цитиран от БТА. Според изданието британското правителство взима извънредни мерки, в случай че Гърция напусне еврото.
"Файненшъл таймс" съобщава, че само за първите два дни на тази седмица гърците са изтеглили от сметките си около 1.2 млрд. евро. Разочарование, страх, несигурност са обзели гърците, тъй като са изправени пред нови избори следващия месец, отбелязва американската телевизия CNN.
В деня, в който Панайотис Пикраменос положи клетва като служебен премиер на Гърция, Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че е спряла да предоставя ликвидни средства на четири гръцки банки. ЕЦБ обаче отказа да коментира кои са те.
Европейската централна банка би искала Гърция да остане в еврозоната, заяви вчера председателят й Марио Драги. Силното ни предпочитание е Гърция да продължи да бъде в еврозоната, обясни той, но добави, че все пак не Централната банка решава съдбата на Атина.
Председателят на Държавния съвет (Върховния административен съд) на Гърция бе назначен за министър-председател на служебното правителство, което ще управлява до вторите поред предсрочни парламентарни избори през юни, след като партиите не успяха да съставят кабинет след тези на 6 май.
Нов кабинет в Гърция до изборите през юни
Кабинетът се състои от 16 министри, главно университетски преподаватели, бивши министри и дипломати. В екипа няма заместник-министри.
Открит засега остава въпросът за точната дата на новите парламентарни избори, тоест дали те да се състоят на 10 или на 17 юни, както бе посочено в протоколите от съвещанието на политическите лидери при президента на страната Каролос Папуляс.
Гърците обаче са разочаровани от решението за новите избори. Допитване, цитирано от вестниците, показва, че седем от десет гърци изказват несъгласие с преждевременното прибягване до урните.
67.7 на сто биха предпочели да се сформира коалиционно правителство. Гърците са скептични по отношение на решението, взето от политиците, като отдават това на преследвани от тях дребнопартийни цели.
Само 30.3 на сто одобряват решението да бъдат свикани нови избори. 81.5% се изказват в подкрепа на европейската перспектива на страната, а 13.5 на сто са за излизане от ЕС.
Смут сред гърците буди дебатът за еврото, тъй като на въпрос дали вярвате, че има вероятност страната да излезе от еврозоната, 47.2 на сто не споделят тези оценки, а 45.2% са убедени, че тази възможност е реална.
Преднина за СИРИЗА
Гръцките вестници поместват и други две социологически проучвания, които дават предимство на радикалната лява коалиция СИРИЗА на предстоящите избори. Национална анкета за в. "Пондики" показва, че следващият гръцки парламент ще се състои от седем партии.
22 на сто ще гласуват за СИРИЗА, следвана от Нова демокрация с 19.5 на сто, ПАСОК - 14 на сто, Независимите гърци - 7.5 на сто, а всяка от трите политически сили - Комунистическата партия, Демократичната левица и Златна зора - по 5.5 на сто.
В допитване за списание "Епикера" на СИРИЗА са отредени 20.3 на сто на от гласовете, на Нова демокрация - 14.2 на сто, ПАСОК - 10.9 на сто, Демократичната левица - 6.1 на сто, Комунистическата партия - 4.4 на сто, Независимите гърци - 3.7 на сто.