Разследването срещу Христо Бисеров показва, че почетният председател Ахмед Доган управлява обръчите от фирми и определя порциите. То играе ролята на назидание - би могло да се краде, но само със санкция на най-високо ниво. Такава версия лансира бившият директор на Националната следствена служба ген. Атанас Атанасовпред bTV.
"За Бисеров трябва да се каже, че можеше да бъде разследван твърде отдавна и за твърде много неща. Въпросът е защо сега и защо за това", подчерта Атанасов, според когото създаването на усещане за водена борба с престъпността е само фасадно. "Доган показа, че разпределянето е негово правомощие и не го е отстъпил на никого", допълни той.
"Тази активност на прокуратурата е обезпечителна мярка Бисеров да мълчи, за да не обяснява за какво е наказан. В средите на ДПС се говори, че Бисеров е объркал порциите", коментира още ген. Атанасов.
Той нарече обвиненията срещу бившия зам.-председател на Народното събрание и втори човек в ДПС е "класическо активно мероприятие с определени цели, опаковано в други легенди" - да покаже, че управляващите имат намерение да се борят с корупцията.
Бившият депутат от НДСВ и председател на вътрешната парламентарна комисия по времето на тройната коалиция Минчо Спасов не се съгласи с версията на Атанасов за мотивите за разследването срещу Христо Бисеров.
"Не приемам това мнение - това значи, че главният прокурор е кукла на конци, която действа под диригентството на Доган", заяви Спасов.
Спасов припомни разработката "Лиани", за която се твърди, че е свързана с незаконно финансиране на ДПС. "Лиани" съдържаше корупционните схеми на ДПС и процентите от всички обществени поръчки, които отиват в партийната каса", обясни Атанас Атанасов, цитирайки, по думите му, хора, които са говорили пред вътрешната комисия.
"Двамата с г-н Атанасов стигнахме до такива крути мерки, че не одобрихме бюджета за ДАНС за 2007 г. именно с ултиматума МВР да ни предостави тази разработка", обясни той.
Спасов критикува бившия премиер Бойко Борисов, че не е разсекретил разработката по време на управлението си. Нещо повече, тя беше прекратена.
Той изрази предположение за мотивите на Борисов. "Медийният комфорт, с който се ползваше ГЕРБ и връзката им с кръгове от партията и медийната група зад г-н Делян Пеевски", посочи Спасов.
Прокуратурата заведе дело срещу Бисеров и доведения му син Ивайло Главинков три дни, след като депутатът обяви, че напуска парламента и политиката по лични причини. Три превода за общо $315 000 и 130 000 евро от сметки на Бисеров в Швейцария към други сметки на Главинков в македонска банка, а от там - към офшорни дружества, са в основата на делото за финансови престъпления. За две от транзакциите през 2012 г. имало информация в ГДБОП още м.г.
Смесена комисия за имуществото на Бисеров
Утре за първи път ще се срещнат юристи и икономисти, които съставляват смесената комисия, която ще установява как, при какви обстоятелства и колко законни са потоците от средства, придобити от Христо Бисеров. Това съобщи председателят на Комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество Пламен Георгиев пред БНР.
"По всеки един случай работи един юрист и един икономист - за 10 години назад какви данъци са платени, какви екскурзии в чужбина са направени, придобито имущество, платени сметки. В същото време, по конкретния случай работи и юрист, той прави анализ, след това се явява пред съда и представлява комисията", обясни Георгиев.
Той посочи и причините, поради които комисията фактически само налага запор, но не отнема имущество. "Имуществото е запорирано, ние сме го внесли в съда и сме стигнали до последната инстанция по много дела. Но, за съжаление, съдът спира нашите дела масово", обясни той.
"Някои съдилища все пак подхождат с разбиране и вземат окончателно решение и продължаваме да отнемаме имущество. Но силно редуциран е този процес, защото много съдилища спират дела и чакат произнасянето на Върховния касационен съд", добави той.
"Получихме сигнал срещу г-н Бисеров и за първи път сформирахме съвместен екип заедно с прокуратурата. Това е една инициатива, която поехме заедно лично с главния прокурор Сотир Цацаров. Сключихме споразумение за създаване на съвместни екипи", обясни Георгиев и добави, че това се прави в случаите, когато има пране на пари. "Утре ще бъде първата среща, на която ще се набележи конкретен план какво да се прави занапред в това разследване", обяви той.