Компанията-оператор на разрушената от цунами японска АЕЦ "Фукушима" обяви, че "губи вяра" във временните резервоари за силно радиоактивна вода, но няма къде другаде да я съхранява, предаде Ройтерс.
"Токио Електрик Пауър" (ТЕПКО) обяви, че в момента три от седемте съоръжения пропускат вода и така затрудняват почистването на радиоактивните отпадъци след най-тежката авария в АЕЦ от Чернобил насам.
"Не можем да отречем, че вярата ни в подземните резервоари е изгубена", заяви представител на ръководството на компанията на пресконференция. Той посочи, че не е възможно водата да бъде преместена другаде, тъй като „не разполагаме с необходимия капацитет и трябва да използваме наличното".
Цунами удари АЕЦ „Фукушима" след разрушителното земетресение от 11 март 2011 г. То спря охладителната система на централата и доведе до серия от аварии - стопяване на ядреното гориво, парни експлозии, радиоактивно замърсяване на околността и евакуация на 160 000 души.
Реакторите се охлаждаха с огромни количества вода. Част от нея беше веднага излята в морето (което доведе до протести от страна на държавите в региона), а останалата беше събрана в седемте проблемни резервоара. ТЕПКО в момента изграждат нови и по-надеждни, но готовите от тях не са достатъчни.
В резултат, през почивните дни около 120 000 литра радиоактивна вода изтекоха от басейни 2 и 3, сградите на „Фукушима" на няколко пъти се наводниха, а охладителната система на реакторите се повреди отново на два пъти през последните седмици.
Японското правителство и министерството на промишлеността засилиха натиска над ТЕПКО за повече публичност по отношение на течовете и възможно най-бързо решаване на множеството проблеми в електроцентралата.