Макар и да смятат, че не са официална информация и (уж) не ги четат, българските политици все пак коментират изтеклите от WikiLeaks през сайта БиволЪ грами на американски посланици у нас, които касаят тях самите, енергийни проекти, зависимостта от Русия, съдебната система и българо-американските отношения.
Последният засегнат е настоящият депутат от БСП и бивш министър на икономиката и енергетиката в кабинета на тройна коалиция Румен Овчаров, портретуван от един от бившите посланици Джон Байърли, оглавил след България US дипломатическата мисия в Русия.
"Очевидно американският посланик, освен дипломат, се изявява и като писател. Няма как да приема твърденията за конфликт на интереси (в енергийни проекти - бел.р.)", заяви Овчаров.
Байърли допуска, че Овчаров е подписал 23-годишния договор с "Газпром" за доставки на руски природен газ срещу ангажимент за строителството на АЕЦ "Белене". "Там, където той разчита на информация, която американските ченгета са чули от българските ченгета, нещата са несериозни", каза още социалистът.
Според Румен Овчаров "така, както я караме, ще си платим сметките, ще си изядем боя и ще си излижем солта". Това означава, че България от износител на ток ще се превърне във вносител, обясни той. Депутатът припомни, че за АЕЦ "Белене" е имало две оферти - на американско-чешки консорциум и на руско-европейски консорциум и по-добрият, по думите му бил руско-европейският.
Овчаров каза още, че настоящото правителство първо е гонило чуждите инвеститори, после е търсило чужди инвеститори, после пък са искали договор с твърда цена, който е бил даден от руската страна.
"Не се водят така преговори. Трайчо Трайков пък вчера открил, че договорът бил няколко страници в една папка. Може ли на края на втората година да откриеш това", попита той. Овчаров заяви, че първоначално най-ранният срок за изграждане на АЕЦ-"Белене" е бил 2013-2014 г., а сега най-оптимистичният срок е 2018-2019 г.
Той допусна, че България също може да си позволи да се откаже от ядрената енергетика, като Германия, но попита какъв е смисълът от това. Берлин обяви вчера, че до 2022 г. ще затвори всичките си ядрени централи.
И дипломат №1 за грамите и "писателите"
"Нашата култура на писане е по-различна от американската". Така външният министър Николай Младенов отговори днес на въпрос дали и българските дипломати зад граница изпращат грами като разсекретените от WikiLeaks. Според една от тях Младенов е "звездата на новото българско правителство".
Младенов каза, че българските дипломати също правят психопрофили на хората, с които предстоят срещи, но пак уточни, че начинът, по който се пишат, е по-различен от американския. По думите му "голямата опасност от това, което излиза от Wikileaks, е, че се вадят фрагменти, на базата на които се правят големи изводи".
Според него това са просто "елементите на една картина, някакви части". Той уточни, че не чете публикациите и допълни, че отношенията между две държави не могат да се определят от това, което изтича там.
Младенов увери, че между България и САЩ има огромно доверие. В отговор на въпрос той прогнозира, че ще има хора, които ще опитат да превърнат публикациите в политическа атака, но увери, че няма да бъдат успешни.
По повод противоракетния щит (ПРО) министърът посочи още, че до голяма степен елементите на системата, които ще бъдат разположени в Румъния, покриват територията на България. Премиерът Бойко Борисов обяви вчера, че искаме да бъде покрита цялата територия на България. Младенов допълни, че все още е рано да се води разговор за това дали са необходими елементи от ПРО в България, а цялата система трябва да е изградена до 2014 г.
До края на тази година или началото на следващата проблемът с посланиците, сътрудничили на бившата ДС, ще бъде решен окончателно, каза министърът на външните работи. Министърът припомни одобрените от правителството промени в Закона за дипломатическата служба да бъдат отзовани дипломатите с досие и такива вече да не се назначават. Той отново увери, че поправките не са лустрация, тъй като на тези хора не им се забранява да работят, а ще бъдат преместени на друга позиция в МВнР.