Бойко се моли за БСП

Премиерът Бойко Борисов демонстрира политическо великодушие и меко сърце и тръгна на акция за излъчването на клипа на БСП за 1 май по БНТ и БНР.

„Обърнах се към ръководствата на Съвета за електронни медии, Българската национална телевизия и Българското национално радио с молба за съдействие - да излъчат клипа на БСП", каза премиерът, цитиран от "Фокус".

Воден от добро сърце и плуралистични убеждения, Бойко Борисов се намеси в проблема, след като БСП обяви в парламента, че БНТ отказват да излъчат клипа.

За да бъде пуснат в този вариант - с кадри от пресцентъра на МВР и логото на вътрешното министерство, е необходимо да се представи документ, че авторските права за кадрите са уредени, е аргументът на ръководството на телевизията.

Клипът включва кадри от прословутия арест на бившия военен министър Николай Цонев, заснет от оператор на МВР и излъчен в станалите традиция при министър Цветанов видеа от арести, документиращи за поколенията борбата с престъпността.

Видеата се използват свободно от всички медии и досега не е ставало въпрос за авторски права, тъй като МВР ги предоставя абсолютно свободно и безплатно.

В клипа на БСП арестът е представен като драматургичен отговор на въпроса как управляващите се борят с кризата. Всъщност и МВР-шефът Цветанов, и самият премиер, и шефът на НАП Красимир Стефанов заявиха, че арестите са най-важната антикризисна мярка.

В другата държавна електронна медия - БНР, са намерили друг аргумент да откажат да излъчат аудиозаписа - не отговарял на изискванията за търговско съобщение.

Два дни преди емблематичния за БСП 1 май, който партията смята да чества с протестен митинг съвместно с колкото се съберат трудещи и пенсионери, клипът стана популярен, преди да е излъчен по държавните медии. Онлайн. Може и да се гледа на сайта на БСП.

Иначе не е нищо особено

В традициите на социалистическата партия видеото не представлява особена провокация, въпреки старанието на авторите му да постигнат внушение за бездействието на управляващите в  кризата.

„Сценарият" на първомайския клип включва препратки към антикризисните мерки, предприети от правителствата на САЩ, Франция и Германия, последвани от въпроса: „А вие, господа управляващи в България - как се борите с кризата?", покрит именно с видеото от ареста на Николай Цонев.

Отказът за пускането му в ефир и на екран обаче даде повод на социалистите да обвинят ГЕРБ  в медийна преса. „Невероятният натиск, на който са подложени медиите, очевидно дава резултат", коментира депутатът от БСП Петър Курумбашев. „Това, което се случва с клипа на БСП сега, е само част от онова, което ще се наложи да преживеят всички в скоро време", заяви и колегата му Антон Кутев.

СЕМ се рефрешва и смалява

Кутев съобщи, че извънредното заседание на парламентарната медийна комисия днес цели едно единствено нещо: подмяна на състава на СЕМ, без последните двама членове, вкарани от ГЕРБ - медийния експерт проф. Георги Лозанов и София Владимирова.

Депутати от ГЕРБ внесоха промени в Закона за радиото и телевизията съставът на СЕМ да се намали от 9 на 5 човека, а членовете на органа да нямат право на два последователни мандата. Именно тези промени одобри и медийната комисия.

Това означава, че в СЕМ ще останат трима души от парламентарната квота и двама президентски. От съвета обаче ще трябва да излязат Маргарита Пешева, Мария Стефанова, Бойчо Кулински и Милен Вълков, които имат два последователни мандата.

С намалението на състава от 9 на пет човека ще бъдат спестени 110 хил. лева от бюджета на СЕМ", заяви Силвия Хубенова от ГЕРБ, вносител на промените.

"Целта на промените е прекъсване на мандати на избрани членове на регулаторни органи. С тези промени показвате, че ще бъдат елиминирани всички неудобни на властта членове", заяви Лютви Местан от ДПС.

Законопроектът предвижда поправките да влязат сила от момента на обнародването им в Държавен вестник.

В началото на април ГЕРБ назначи в звеното медийния експерт Георги Лозанов и пресаташето на бившия външен министър Румяна Желева - София Владимирова. Те замениха Райна Николова и Мая Вапцарова, чиито мандати изтекоха на 29 януари.

Чрез законодателни промени ГЕРБ подмени и част от състава на Комисията за регулиране на съобщенията, чийто състав също беше намален.

Новините

Най-четените