Парламентът одобри Пернишкия университет

Вече няма пречки пред създаването на университет в Перник, след като днес 83-има депутати разрешиха там да има ВУЗ.

Така обещаното от президента Георги Първанов сбъдна премиерът  Бойко Борисов, който още в началото на годината разреши частния университет при посещение в миньорския град.

Без дебати народните представители подкрепиха внесеното от Министерския съвет предложение за Европейския политехнически университет.

По времето на тройната коалиция инициаторите за поредния ВУЗ в България направиха първи опит да получат акредитация от Националната агенция по акредитация, но бяха порязани, тъй като се явиха с регистрация от Каймановите острови. Такава все пак получиха - буквално в 12 без 5, в последните дни от мандата на кабинета Станишев, през юли 2009 г.

Ръководител на проекта е известният член на Централната избирателна комисия проф. Михаил Константинов.

Тогава получи акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация. Въпреки че  просветният министър Даниел Вълчев на няколко пъти изразяваше резерви относно разкриването на ВУЗ-ове в населени места, които са близо до големи университетски центрове. Освен идеята за разкриване на университет в Перник, който се намира едва на 30 км от София, друга екзотична идея, срещу която се противопостави Вълчев, бе за отварянето на ВУЗ в Бухово.

Учредителите на новия частен университет са община Перник и фирмите "Инвестек" ЕООД и "Бългериън пропъртис" ООД. Предвидено е там да се обучават бакалаври, магистри и докторанти в областта на информатиката, комуникационните науки, комуникационна и компютърна техника. Ще има и студенти по архитектура, строителство и геодезия.

„Интересът към българските университети тази година е 50% по-малко от миналата", каза просветният министър Сергей Игнатов. По думите му докато минат институционална акредитация, преподавателите от пернишкия университет не трябва да работят на друго място и трябва да са до пенсионна възраст. Тоест - вузът ще тръгне, ако си намери първо преподаватели на основен договор, не гастролиращи от други висши учебни заведения у нас. "Ако съберат студенти, ще тръгне", каза Игнатов, който още в началото на годината показа скептицизъм към идеята.

В срок от две години новият университет ще трябва да получи акредитация за образователните степени, които ще предлага - бакалавър, магистър, доктор, от Националната агенция за акредитация и оценка (НАОА). Учредителите са декларирали, че в университета ще работят 97 хабилитирани преподаватели и 50 нехабилитирани.

Преди време Сергей Игнатов прогнозира, че за университетите 2015-а ще е най-тежката заради демографските проблеми и трудно ще успяват да си наберат студенти.

#1 SeoKungFu 11.06.2010 в 01:57:10

От вътрешни иСточници научихме ква че бъде програмата на университето: Първа година - устройство на Гоуф. Втора година - устройство и поддръШка на Гоуф. Бакалаварска програма - майсторски шоферлък. Магистърска програма - монтаШ на лети джанти и спойлери, с допълнително задобряване на шоферлъка...

#2 The_seeker 11.06.2010 в 10:16:59

ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ БРОЯ НА УНИВЕРСИТЕТИ И КОЛЕЖИ СТАНА 52 ) ХВАЛА НА КОЛИЧЕСТВО ЗА СМЕТКА НА КАЧЕСТВОТО

#3 r_p_mc 14.06.2010 в 04:25:28

SeoKungFu ... сигурен съм, че рано или късно някой тамошен доктор или професор ще поиска УЪ да е 31-вата буква в азбуката...сигурен съм, че и знак ще й измисли...само се моля да не наподобява Л, че да не ги бъркаме много

Новините

Най-четените