Американският посланик в България Джеймс Уорлик призова американски бизнесмени да побързат да инвестират в България сега, "защото след две години ще е късно". Уорлик каза това по време на среща с представители на фирми от енергийния и най-вече петролния сектор заедно с посланика на България в САЩ Елена Поптодорова.
Уорлик и българският дипломат са на обиколка под надслов "САЩ-България: изграждане на мостове чрез бизнеса" в различни градове в САЩ в търсене на инвеститори за България.
"Решенията, които българското правителство взема сега в енергийната област, ще променят региона за десетилетия напред", посочи Уорлик. Той допълни, че правителството в София е изправено пред важни решения за бъдещето на енергетиката на страната, за посоката, по която ще поеме. "Каня ви да дойдете в България, за да видите какви възможности имате и да запознаете правителството с вижданията си за развитие на енергетиката", каза още дипломатът.
В парламента в момента се обсъжда енергийната стратегия на България до 2020 г., а през юни правителството трябва да вземе решение дали ще продължи строителството на АЕЦ "Белене".
На работен обяд вчера, спонсориран от базираната в Тексас американската петролна компания "Трансатлантик", Поптодорова и Уорлик запознаха присъстващите ръководители на петролни и други компании със състоянието и перспективите пред енергийния сектор в страната ни.
"Диверсификацията на енергийните доставки и повишаването на енергийната ефективност са две области, които предоставят възможности на американските компании да дойдат в България", заяви Елена Поптодорова. Тя предупреди, че желаещите да сторят това трябва да обръщат особено внимание на екологичната страна и ролята на общественото мнение по този въпрос. Призова компаниите да говорят публично, за да се повиши информираността на гражданите за новите видове енергия.
Уорлик пък припомни, че откакто е на поста в София, е прекарал много време в дискусии по енергийните въпроси и допълни, че българското правителство иска тясно да работи с Вашингтон в тази област. "Диверсификация и прозрачност - за това винаги съм настоявал, откакто съм посланик в България", каза Уорлик.
Ръководителят на "Трансатлантик" Малоун Мичъл увери, че България е привлекателна за инвестиции. Той изрази надежда, че до края на годината компанията ще изгради два-три сондажа в България. Пред БТА Мичъл заяви, че страната има достатъчно залежи на газ, за да покрива нуждите си.
По-късно делегацията се срещна при закрити врата с представители на петролните компании "Шеврон" (Chevron) и "Ексън Мобил" (ExxonMobil).