София расте, България се топи

В края на 2009-а населението на София е 1,249 млн. души, което означава, че 1/6 от българските граждани живеят в столицата, съобщи днес националната статистика. По неофициални данни обаче в най-големия български град на практика живеят близо 2 милиона души, тъй като тук безработицата е близо два пъти по-ниска от средната за страната, а и се намират най-голям брой ВУЗ-ове.

Затова и Столичната община е поискала в националното преброяване, което е насрочено за март догодина, да се включи и допълнителен въпросник за приходящите в столицата граждани. В момента никой не може да даде конкретни данни какъв е пътникопотокът към София и свързаното с това натоварване на пътищата.

През 2025-а населението на област София-град ще достигне 1,277 млн. души, или с 2% повече спрямо края на 2009-а, показвата демографска прогноза на НСИ. Според статистиката тази  година ще е пикова в нарастването на населението на областта.

През 2020 г. населението ще бъде 1,275 млн. души, каквото ще бъде и в края на прогнозирания период - 2030 г.

В края на 2009г. в София се регистрира механичен прираст от 2 508 души.

От данните на НСИ стана още ясно, че най-много хора идват в столицата от областите Плевен, Благоевград, Враца, Велико Търново и Пловдив. През 2009г. най-голям брой на изселвания на софиянци има към областите Софийска, Перник и Бургас.

Статистиците отчитат, че както в цялата страна, така и в столицата, населението остарява. Това се изразява в непрекъснатото повишаване на средната възраст на населението. Мъжете в София (38,6г. е средната им възраст ) са по-малко от жените (42,2г.- средна възраст).

В последните години се наблюдава намаляване на относителния дял на младите генерации, тоест групата на 10-14-годишните. От НСИ обясниха, че това е следствие от ниската раждаемост на 90-те години на миналия век.

През 2009г. за първи път от 18 години ражданията в София са повече от смъртните случаи. Това е един изключително добър факт, коментираха статистиците.

 

Новините

Най-четените