Съгласието на РЗС да подкрепи процедурата по импийчмънт на президента прави процедурата възможна, тъй като осигурява необходимото мнозинство от 161 гласа.
Партия "Ред, законност, справедливост" ще се включи в консултации и ще даде гласовете на депутатите си за започване на процедурата за импийчмънт на президента, стана ясно в парламента днес. Само преди 4 дни лидерът на партията Яне Янев заяви, че ще го направи, ако види сериозни юридически доводи, каквито на този етап не вижда.
Днешният им аргумент е, че включването на РЗС в процедурата е предизвикване на сериозен политически дебат по Конституцията, за чиято промяна работи самата партия.
За да стигне искането за импийчмънт в Конституционния съд, то трябва да бъде гласувано в пленарна зала от повече от две трети от депутатите - т.е. поне 161.
ГЕРБ разполага със 117 депутата. Искането за процедура за отстраняване на президента се подкрепя от Синята коалиция, която има 14 народни представители, "Атака" - с 21 депутати, и сега вече в броилката са и осемте депутата от разпадналата се група на РЗС. Очаква се за подкрепа да гласуват и трима независими народни представители - Марио Тагарински, който напусна РЗС през декември и така разпадна групата на Янев, Димитър Чукарски, който днес обяви, че се отцепва от Янев, и Венцислав Върбанов, влязъл в НС от квотата на Синята коалиция, но вече броящ се от ГЕРБ.
Така калкулацията изкарва 163 народни представители, готови да подкрепят предложението на ГЕРБ за стартиране на процедурата за предсрочно отстраняване на държавния глава. В крайна сметка цялата работа може да завърши като черешовото топче на Боримечката - да пусне, но да не отстреля никой, тъй като основанието за атаката е върху плаващи пясъци. Според чл. 32 от Конституцията, за който ГЕРБ твърдят, че е нарушен, никой не може да бъде записван и фотографиран без негово знание. Думата "съгласие" не фигурира. Позицията на президентството е, че министър Симеон Дянков е бил наясно, че разговорът се записва.
По идея на вицепремиера Цветан Цветанов ГЕРБ се настървиха срещу президента след като той публикува стенограмата от разговора си с вицепремиера Симеон Дянков на 5 март. По нареждане на премиера Бойко Борисов Дянков поиска срещата, за да изглади недоразумението след участието му във вечерното шоу на Иван и Андрей.
Самата процедура още не е стартирала в парламента. За да бъде внесено искането в пленарна зала, са необходими 60 подписа.
Решението за инициативата беше взето въпреки премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, който сам каза, че се е опитал да го предотврати, но се подчинил на волята на партията. То беше взето от Изпълнителната комисия на ГЕРБ и обявено публично от вицепремиера Цветан Цветанов, председателя на НС Цецка Цачева и ръководството на ПГ на ГЕРБ.
Вицепремиерът Симеон Дянков заяви днес в парламента, че не е дал съгласие да бъде записан разговорът му с президента, но не съжалява за срещата. Той отказа всякакви други коментари по темата. От всякакви коментари бяга и Борисов.
Депутатът от Синята коалиция Асен Агов наля масло в огъня, като заяви, че скандалът с публикуването на стенограмата от срещата може да се превърне в международен. Той се позова на неназовани чужди дипломати, които се притеснили дали и техните разговори са били записвани в президентството и каква е съдбата им.
Синята коалиция иска да се огласят записите от разговорите на Първанов с руския президент Владимир Путин, с шефа на"Газпром" Алексей Милер и с други политици и бизнесмени.