Министърът на образованието Сергей Игнатов отрече да има източени пари от Фонд "Научни изследвания" (ФНИ). В публичното пространство тези неща се оперират по оперетен начин, който не е характерен за света на науките и това е друг проблем, заяви в интервю за Нова телевизия Игнатов.
Той припомни, че тази година фондът е провел конкурс "за малко пари" - близо 21 млн. лeва, а кандидатстващите са поискали над 386 млн. лева. Има хора, които си позволиха да подадат възражения не до фонда, а до мен. А ние от МОМН им казахме, че не сме пощенска кутия. МОМН не може да повлияе по никакъв начин на възраженията. 1095-те екипа, които са кандидатствали, са оценявани от над 400 рецензенти, 12 са експертните комисии, обясни той процедурата.
За проф. Мирослава Кортенска, освободена от ФНИ и обвинена, че е взела над 30 000 лева, Игнатов каза, че документите са подадени в прокуратурата. "Предполагам, че тя ще бъде викана там тази седмица. Изведнъж се появи нейното име, свързано с над 30 рецензии. Когато пишеш рецензия, не можеш да направиш над 30 рецензии. Физически е възможно, но въпросът е в качеството", посочи просветният министър.
Изпълнителният съвет на ФНИ предложи на министър Сергей Игнатов отстраняването на проф. Мирослава Кортенска за действия, несъвместими с работата на ФНИ. Основанието за това са изнудването на членове на временни комисии и на служители на ФНИ от проф. Мирослава Кортенска, правенето на рецензии от чуждо име, влизане с чужда парола в електронна система за оценяване на проектите, подправка на документи и противоправно облагодетелстване с пари.
За тези й действия е сезирана прокуратурата. Проф. Кортенска е присвоила не по-малко от 30 000 лева, уточниха от ФНИ.
"Сега" разкри част от кръговете
Според публикация в "Сега" съдружници на управителя на научния фонд Христо Петров са спечелили три проекта за държавно финансиране на обща стойност 770 000 лв. Петров има дялово участие в агенцията за недвижими имоти "Евроимоти", регистрирана през 1997 г. със седалище в София, показва справка във фирмените регистри ДАКСИ и АПИС.
Според информацията в тях негови съдружници са бившият депутат от НДСВ Борислав Цеков, Калин Цеков и бившият син активист Петко Симеонов. Справка в интернет показва, че "Евроимоти" е активна агенция за недвижими имоти и има офис на столичния бул. "Витоша" 15. От сайта на фирмата обаче не става ясно кои са собствениците й.
Фирмата на Петко Симеонов "Омда" спечели проект за финансиране от фонда на стойност 160 000 лв. Темата на изследването е "Събиране, систематизиране и запазване на народната памет на документите, отнасящи се до спонтанната политическа, гражданска и икономическа активност в България през периода 1984-2001 г. и резултатите от нея".
Институтът за модерна политика, в който участва Борислав Цеков, заедно със Софийския университет ще получи 460 000 лв. за проекта "Гражданското общество срещу антиеврейската държавна политика в България в периода 1940-44 Г. Интердисциплинарно изследване на политико-правните и социокултурните модели на преследването и спасението".
„Третият проект е на "Хидропрогруп" ООД и ще изследва хидроенергийния потенциал и екологичното му използване при съществуващи съоръжения в средното и долното течение на Марица и притоците й. Сумата е 150 000 лв. Фирмите са регистрирани като занимаващи се с научноизследователска дейност и формално нарушение на изискванията към участниците няма.
Пред "Сега" Петров заяви, че "Евроимоти" е закрита през 1998 г., но това не е отразено в нито един от фирмените регистри. Той добави, че при встъпването в длъжност е подал декларация за конфликт на интереси. Петров обясни, че управлява фонда, но не участва в класацията на проектите. Това, че тримата са спечелили проекти, се дължи на тяхната научна дейност, а не на мен, заключи Петров.