Премиерът на Гърция Лукас Пападимос призна, че рискът от фалит на страната и излизане от еврозоната е съвсем реален. Министрите от коалиционното правителство не подкрепят всички условия на външните кредитори, като се страхуват от реакцията на гърците. Резултатите от предсрочните парламентарни избори, насрочени през април, може да доведат и до дълбока политическа криза, предаде БНР.
Гърция ще остане в еврозоната само ако получи новия пакет от помощ от 130 милиарда евро. Премиерът Пападимос призна, че Атина е близо до фалит и връщане на драхмата. Днес се провежда кризисно заседание на Министерския съвет в очакване на комисията от експерти на кредиторите - МВФ, Европейския спасителен механизъм и Европейската централна банка.
Синдикатите не приемат мерките по ново намаление на минималната работна заплата и пенсиите. Министрите от коалиционното правителство също не подкрепят изцяло премиера по въвеждане на нови икономически мерки. Съществува реална заплаха от социални протести с неизвестен край, предупреждават граждански организации.
Гърция вече е на първо място в Европа по безработица. Един милион гърци останаха без работа от затваряне на губещи държавни фирми и фалити в частния бизнес. При блокиране на външното финансиране на страната Атина принудително ще напусне еврозоната.
Парламентарните избори в Гърция ще бъдат през април, съобщи междувременно гръцкият правителствен говорител Панделис Капсис. Той изключи вероятността от ремонт на коалиционния кабинет на този етап.
Говорителят посочи, че следващите три месеца са особено важни за страната. Преди всичко трябва да бъде подписан новия договор за втория заем, обещан на Атина от европейските лидери през октомври.
Панделис Капсис поясни, че има много делови кръгове и политически сили, които искат Гърция да се върне към драхмата. Той добави, че опасността от излизане на страната от еврозоната не е преминала. Според него най-важно в момента е трите партии от коалиционното правителство - ПАСОК, Нова демокрация и ЛАОС, да преодолеят различията помежду си.
По-рано през деня стана ясно, че през юни се очаква доскорошният премиер Георгиос Папандреу да се оттегли от лидерския пост в ПАСОК и повече да не се кандидатира.
Това в гърция е практикуване на Европейщина по балкански маниер. Гледайте там и се сещайте до къде водят еврофондовете и евро-атмосферата на постоянно доброжелателно увеличение на законодателството и правилата. Все още са добре и колкото по-дълго чиновниците им успяват да си спасят кожите, толкова по-страшно ще бъде, когато всичко свърши. Ние имаме същия акъл и ни спасява само по-малкия размер Европейщина, но ако продължаваме да се радваме как трябва да се спазва закона дори и той вече по правило да изглежда като измислен от олигофрени ... накрая всички ще станем олигофрени, вярващи как ни спасява точно онова, което ни вкара в тая беля - социализма по капиталистически.