Премиерът спазарил човек на Яне за „Набуко"

Близо месец след като Димитър Абаджиев напусна партията на Яне, се оказа представителят на България в проекта „Набуко". Наскоро в сайта afera.bg се появи информация, че годишната заплата на Абаджиев ще е 180 000 долара. В момента в мениджмънта на базирания във Виена проект е шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. 

Самият Абаджиев обяви по БиТиВи, че е получил поканата лично от премиера Бойко Борисов преди няколко седмици и това няма нищо общо с напускането му на РЗС.

Абаджиев ще представлява България в борда на международното дружество за изграждането на газопровода "Набуко", а решението за кандидатурата му е на борда на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ).

Международната компания "Набуко Газ Пайплайн интернешънъл" е базирана във Виена, тъй като водещата компания е австрийската OMV. Изпълнителният й борд е от шестима души - по един представител от всеки акционер: турската БОТАШ, БЕХ, румънската "Трансгаз", унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWE. Всеки от акционерите притежава равен дял от 16.67% от капитала на компанията.

Абаджиев е номиниран за главен директор по мениджмънта на проекта. Освен това ще се занимава с комуникацията и координацията на проекта с европейските институции. Структурата ще има още главен изпълнителен директор, главен финансов директор, главен търговски директор, главен технически директор и главен директор по експлоатацията.

Абаджиев е родом от Омуртаг, завършил е право в СУ "Свети Климент Охридски" и преди да влезе в политиката, беше прокурор в Разград. За последните дванадесет години е бил депутат в 38-ото, 39-ото и 40-ото народно събрание, където последователно смени и няколко партии. Тръгна от СДС, мина пред ДСБ, беше независим депутат, известно време беше заедно с напусналите СДС Мария Капон и Елеонора Николова, смятаха го за близък до ГЕРБ, после се оказа в „Ред, законност, справедливост".

Компанията трябва да изгради, притежава и експлоатира газопровода с дължина около 3 300 км. за пренос на природен газ от Каспийския регион и Близкия Изток през териториите на Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия до газовия център "Баумгартен" - Австрия, а оттам - и за страните от Централна и Западна Европа. Планираният максимален капацитет при крайната фаза на изграждане на газопровода е 31 млрд. куб. метра годишно.

Новините

Най-четените