Резултатите предстоящия в неделя вот, вероятно ще покажат, че популярността на ГЕРБ е намаляла, след като Бойко Борисов взе властта през 2009 г. Кампанията изведе на преден план колко му е трудно да се бори с безработицата, корупцията и крехкото положение на етническите малцинства.
Това коментира агенция "Ройтерс" по повод изборите за президентска и местна власт у нас, но отбелязва, че топящата се популярност на ГЕРБ няма да се отрази чувствително на крайния резултат и прогнозите сочат, че Росен Плевнелиев е фаворит да спечели и да стане президент - една предимно церемониална роля в България...
"ГЕРБ реши да използва популярността на Плевнелиев и да овладее президентската институция. Като цяло, ГЕРБ тихичко започва да доминира цялата политическа система", коментира Иван Котев, анализатор от консултанската компания Candole.
Борисов плени въображението на много българи с безцеремонния си стил и страст за действия и през 2009 г. спечели почти 40% с обещания за реформи и закани да смаже организираната престъпност и масовата корупция.
Неговата дясно-центристка партия ГЕРБ още оглавява класациите по популярност, макар че той не успя да спази много от обещанията си и на практика предстоящите избори са референдум за това как се е представил досега. Резултатите ще са индикатор и дали опозиционните социалисти са стъпили на краката си след тежкото поражение през 2009 г.
Победа за Плевнелиев - по-популярен от Борисов благодарение на строителството на пътища, което е основната му задача - ще отнеме на социалистите една висока платформа за изява с оттеглянето на сегашния президент Георги Първанов.
Тя би могла да даде на Борисов увереност да продължи напред с реформите и България да догони останалите в ЕС. Но анализатори посочват, че по-вероятно е той да не се помръдне, да избягва отчуждаването на прекалено много избиратели и да се задържи на власт - макар и с намалена подкрепа - на парламентарните избори през 2013г.
Може да му помогне икономическото възстановяване, макар че очакваният растеж от под 3% с почти нищо не помага да се стопи изоставането от Западна Европа или дори от други бивши комунистически държави като Полша или Чехия.
Основното постижение на Борисов е мащабната програма за обновяване на износените шосейна и железопътна мрежи, което е вдъхновило и основния слоган на кампанията на ГЕРБ "Градим България".
Само че строителните работи не ускориха икономическото възстановяване и забавеното реформиране на неефективните държавни услуги като здравеопазването и публичната администрация ще ограничат потенциала за растеж в следващите години.
Друг потенциален проблем е експозицията към затиснатата от дългове Гърция, чийто банки контролират почти 30% от българската банкова система.
"Има много сериозни, нерешени проблеми, които ще започнат да избухват като бомби с часовников механизъм", казва Боряна Димитрова от социологическата агенция "Алфа рисърч".
Анализатори се съмняват, че Борисов ще предприеме обещаните решителни реформи, дори и ако ГЕРБ постигне голяма победа. Вместо това той ще се съсредоточи върху поддържането на строга фискална дисциплина - нещо, за което мнозина го хвалят в чужбина, но от което не се подобрява положението на мнозинството българи, работещи по за 350 евро на месец.
"Най-вероятно ГЕРБ ще прави същото като досега - ще опитва да пази бюджета и страната в състояние на оцеляване във времена на икономическа криза", коментира Марчела Абрашева от Gallup International.
Подобна политика едва ли ще помогне на България да се отърве от етикета "най-бедната в ЕС", но ако не се случи някакво драматично влошаване на положението, подходът на Борисов може да го направи първият лидер, спечелил втори мандат от падането на комунизма през 1989 г. насам, приключва статията на "Ройтерс".
То не били компютри ами компоти, не било мандат ами било първи клас ...
Народът: А може и да не повтори
след като почти изхарчи фискалния резерв и реално не направи нищо за управлението на държавата , хипотезата с повторението ми изглежда доста нереалистична