Дългосрочният рейтинг на страната в чуждестранна валута остава ВВВ-, а местна - ВВВ, със стабилна перспектива. Краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута също е потвърден на F3.
Агенцията оценява, че факторите и рисковете, определящи рейтинга в момента са балансирани. Налице са добри макроикономически показатели, като очакван растеж на БВП за 2015 г., нисък брутен държавен дълг на фона на другите европейски икономики и стабилни ниски нива на бюджетен дефицит.
Остават обаче ключови структурни реформи в бизнес-средата, в това число - инфраструктура, образование и здравеопазване, които ще доведат от своя страна до тенденция на растеж на БВП и прогресивно доближаване до средните за ЕС нива на доход.
Основните рискове, според Fitch, биха били макроикономически или геополитически шок, който да нанесе щети на малката и отворена българска икономика, или други събития, които биха предизвикали промяна в ключовите за България предимства - отклонение от бюджетните цели или поява на нестабилност в баноквия сектор.
Агенцията отбелязва, че валутният борд ще остане в сила и че правителството ще продължи да следва стриктни политики по фискален, монетарен и финансов надзор в съответствие с неговите изисквания.
Fitch оценява, че събитията в банковия сектор през последните седмици не са от системен характер и не застрашават валутния борд. В съобщението на агенцията обаче се посочва, че те отразяват слабото корпоративно управление, което отслабва бизнес средата, както и проблемите с кредитирането на свързани лица. "Банковият сектор е добре капитализиран, ликвиден и печеливш, а необслужваните заеми са достигнали своя връх", посочва агенцията.
В заключение анализаторите на Fitch отбелязват, че валутният борд ще продължи да действа в сила, а правителствата сега и в бъдеще ще продължават да прилагат политики по фискален, монетарен и финансов надзор, в съответствие с борда.
Преди няколко седмици друга рейтингова агенция Standard&Poor's понижи дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута с една стъпка от 'BBB/A-2' на 'BBB-/A-3' със стабилна перспектива.
Като основна причина тогава беше посочена нестабилната политическа ситуация и липсата на реформи в ключови сектори.