Правителството е решило България да прекрати участието си в проекта за нефтопровод "Бургас-Александруполис", предаде агенция „Фокус“.
България предлага тристранното междуправителствено споразумение да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна се оттегля самостоятелно след изтичане на 12-месечния срок.
Отказът от проекта става месец след като Министерството на околната среда одобри екодоклада на инвеститора "Транс Болкан пайплайн". Русия притежава 51% от в дружеството, а България и Гърция си поделят по 24.5%.
Проектната компания беше основана през 2007 г. Разчетите сочеха, че след изграждането на тръбата през нея ще преминават по 35 млн. тона петрол годишно като очакваната печалба за България се изчисляваше на 35 млн. долара годишно. Идеята беше с новото съоръжение да се намали трафикът на танкери през Босфора и Дарданелите, но в същото време нараснаха опасенията на българските черноморски общини за влошаване на екологичната среда в курортите, Поморие отхвърли проекта на референдум.
Министърът на финансите Симеон Дянков каза, че няма опасност България да понесе финансови санкции заради оттеглянето си, тъй като страната е работила над една година в проектната компания.
Руската компания „Транснефт” до момента не е информирана за излизането на България от проекта „Бургас-Александруполис”. Това заяви говорителят на компанията Игор Дьомин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той отбеляза, че на 14 декември в Амстердам ще се състои заседание на надзорния съвет на съвместното предприятие за реализацията на проекта „Транс-Болкан пайплайн” и тогава най-вероятно България официално ще оповести излизането си от проекта.
Дьомин напомни, че през ноември България одобри оценката на въздействието на околната среда, което е важен етап в рамките на взимането на решения за реализацията на проекта.
Чинчифон - за теб никой няма да повярва, че си умен, не се притеснявай