Борисов подкрепя с цялото си сърце АЕЦ "Белене"

Премиерът Бойко Борисов подкрепя с цялото си сърце проекта "АЕЦ "Белене". Това е заявил Борисов в  интервю за руската държавна агенция ИТАР-ТАСС, публикувано часове след като стана ясно, че руският министър-председател Владимир Путин идва на посещение в София на 13 ноември.

Министър-председателят е потвърдил, че преговорите за влизане на германски инвеститори в проекта са във финална фаза. Очаква се компанията да дойде от Бавария, където последно води преговори българското правителство. Новината за трети в проекта, при това от Германия, обикаля от известно време, но официално потвърждение  липсва.

"Смятам, че строителството на АЕЦ "Белене" е изключително важно, защото в противен случай до 2020 г. България ще има проблеми с производството на електроенергия. В същото време съседна Турция ще разполага с четири атомни централи", казва Борисов. (Да не би премиерът ни да се е объркал - Турция ще строи първата си АЕЦ в момента, чийто строител е и строителят на АЕЦ "Белене". При това мощността на турската АЕЦ ще е четири пъти по-малка от тази на "Белене", която ще е снабдена с два реактора от по 1000 мегавата. Бел.р.)

Вторият проект, който според министър-председателя е важен за страната, е изграждането на газопровода "Южен поток". Преди време стана ясно, че споразумението за създаване на съвместно дружество между "Газпром" и Българския енергиен холдинг ще се подпише в средата на ноември - вероятно при посещението на Путин. Трасето на българската част от газопровода обаче ще е ясно, според официално изявление на "Газпром", до средата на 2011-а.

Пред ИТАР-ТАСС Борисов обяснява, че поддържа добър диалог с правителството на Путин по отношение на руските енергийни проекти. По думите му той е уверен, че "проектите ще бъдат успешно реализирани с изключение на "Бургас - Александруполис", който се очаква да създаде екологични проблеми.

Днес се разбра, че за втори път снощи Борисов и Путин са обсъждали по телефона съвместните енергийни проекти.

Те са и в основата на разговорите по време на визитата на Владимир Путин в София на 13 ноември (събота). Избран е неработен ден, за да има време за по-обстойни разговори, обясни Борисов. По думите му Путин е проявил разбиране, че Борисов не може да отиде в Москва на 15 ноември, и затова руският премиер идва в София.

Миналата седмица лидерът на ДСБ Иван Костов предупреди, че руският натиск върху властта се е засилил с цел да бъде омаломощено правителството преди преговорите по важните за Русия енергийни проекти.

Цената, цената...

Седмица преди визитата на Путин още не е ясно с колко точно ще се оскъпи Втора атомна. Наскоро министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков предупреди за оскъпяване между половин милиард и 2.5 млрд. евро на проекта. По думите му с изпълнителя на строежа "Атомстройекспорт"(АСЕ) се разговаря за твърда надбавка, като България иска да е в долната част.

Преди месец Борисов съобщи, че дал на руснаците твърда крайна цена на "Белене" и ако те се съгласят, ще се продължи с проекта. Премиерът заяви, че иска да свали "700-800 млн. евро от цената от 7 млрд. евро".  Първоначалната цена, на която АЕЦ "Белене" беше промотирана при кабинета на тройната коалиция, беше 3.9 млрд. евро.

Русия неизменно ни предлага кредит от 2 млрд. евро за централата - още от януари 2008-а, когато Путин като президент беше в България и подписаха с държавния глава Георги Първанов Големия шлем (АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и нефтопровода Бургас-Александруполис.)

Новините

Най-четените