Своеобразен каталог с дадените обещания на властта стартира в Интернет, като целта му е да се постигне "намаляване на лицемерието в българския политически живот". Проектът politikat.net е създаден от фондация "14-ти септември" с подкрепата на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа.
Сайтът поддържа три основни раздела - "Истинометър" , "Ветропоказател" и "Бойкометър".
В първия ще бъде поддържан архив за поети от властта ангажименти, "Ветропоказател" ще прави каталог на изразени политически позиции, а последният портал е посветен само на премиера Бойко Борисов. Проектът има за цел да следи дали обещанията на политиците в България се изпълняват, а политическите позиции остават непроменени.
Сайтът позволява гражданите както да проследяват обещанията и становищата на политиците в България по дадени теми, така и активно да създават и добавят информация - за поети ангажименти и дали те се спазват.
Думичката "ще" беше забранена за употреба от министрите, но продължи да битува в езика на политиците. Това стана един от основните мотиви за създаването на новата система за мониторинг на политическото лицемерие, обясняват създателите на сайта Константин Павлов, Асен Генов и Илия Марков. През последните две години те участваха активно в протестите срещу подслушването в Интернет, както и в организацията на разпръснатия с полицейско насилие общонационален протест от 14 септември 2009 година.
Сайтът все още е в процес на разработка и първоначално натрупване на информация като неговите създатели имат идеята да привлекат и външни сътрудници. Една от основните цели е да се създаде социална мрежа, в която потребителите да вземат активно участие в дебата по важни обществени въпроси. Идеята е те да създадат онлайн общност, която да е коректив.
Константин Павлов отбеляза, че няма и продължение на новините в медиите, които биват бързо забравяни и не се проследява развитието им. Според него за последните три мандата са се събрали достатъчно количество обещания, които са показали, че реализацията на подобна идея в България е нужна.
"Можем да започнем с "оправянето за 800 дни" и стигнем до "проектът, гарантиран в лично качество", както и до обещаните 200 милиона за здравеопазване, които после станаха 65 милиона", коментира от своя страна Асен Генов.
"В една среда, в която голяма част от медиите са корпоративно зависими, Интернет остава единствената среда за свободно изразяване", добави той.
Блогърите са решили да направят проекта по подобие на американския Обаметър, който си поставя подобни цели по отношение на обещанията и становищата на американския президент Барак Обама. Тази инициатива дори е носител на наградата "Пулицър".
Българският аналог също ще следи дали конкретно обещание е "неизпълнено", дали е в "изпълнение" или съответно вече е "изпълнено".