Събрахме част от мненията, с които се напълниха социалните мрежи след неочаквания ход на президента Росен Плевнелиев да предложи на Народното събрание национален референдум за изборните правила. И трите въпроса, отнасящи се до промени в избирателния кодекс бяха посрещнати по различен начин.
Ето какво подбрахме:
peio:
Електронно, мажоритарно и задължително гласуване е перфектната комбинация, чрез която всички протестиращи ще сме вечно непредставени.
Galya Goranova:
Всъщност предложението на Плевнелиев за референдум за мажоритарния вот, задължителното гласуване и гласуване по електронен път е опит да прокара проекта на ГЕРБ за изменения в Изборния кодекс през портата на институцията си ... Колкото до самите предложения - и трите са
процедура, а основният проблем у нас е с личностите и техните качества!
Ivo Apostolov:
Формално никога не може да е задължително. Въпросът е по-скоро до отнемане на какви привилегии води :)
Yasen Jivkov
И по повод на референдума - харесаха ли ви въпросите? Че миналия път въпросът беше проблем...
Vladimir Ivanov:
#Кой разправяше, че президентът имал само представителни функции?
Yovko Lambrev:
Електронно тайно гласуване е технологичен оксиморон. Иначе съм за, но аз бих гласувал и явно!
N. Ó Paloff:
С електронното гласуване доста автобусни фирми ще загинат.
Jeni Koleva
Днес не съм чела нищо и се стреснах какво е станало, като вместо новини по БНТ, тръгна обръщение на Плевнелиев. Извод - четете новините ;)
Viktor Minchev:
Интересни идеи на Плевнелиев. Най-твърдо съм за това да има смесена избирателна система -мажоритарна и пропорционална. Задължителното гласуване също клоня по-скоро "ЗА", защото по този начин гласовете на братята роми и чугунените комунисти ще имат доста по-малко влияние.
Но не ми е ясно каква ще е санкцията срещу евентуално негласуване и как ще се разбира дали си гласувал или не - с книжки някакви или нещо друго. Винаги има и вероятност да се пускат празни бюлетини също. С електронното гласуване не съм много наясно, то е може би по-удачно за сънародниците в чужбина. Много е важно също да се направи така, че да се ограничат пътуващите избиратели от Турция с автобусите
Александър Николов:
За всяко от трите предложения може да се даде добър пример и да се отговори с хипотеза, че е неприложимо в БГ. Ми да си кажем, че е лош матрЯлът, а?
Богдан Млъчков:
Браво за инициативата, г-н Президент, но електронно гласуване в България? Не, благодаря.
Ирен Филева:
Заради българите по света, които са ограничавани да гласуват с едно изключение. А и в чубина трудно биха могли да купуват гласове.
Милена Стефанова:
Прогноза за резултата от инициирания от президента референдум: Първо, ще се проведе, защото НС няма да посмее да го отхвърли, защото гражданите ще възроптаят. Второ, за мажоритарен избор на ЧАСТ от депутатите - мнозинство, само дето няма да е ясно колко от 240 да се избират мажоритарно и после може да се окажат отново 31, което вече го играхме и от него се видя, че полза има голямата партия. По въпроса за задължителното гласуване - българинът не обича задълженията, особено когато са обвързани със санкции, а те ще са неизбежни, ако се въведе. Та няма да се получи.
По третия въпрос, електронно гласуване трябва видим не дела на преброилите се, защото там можеше друг да го стори вместо лицето, а колко са тези, които разплащат онлайн, тоест доверяват парите си, колко са тези, които подават електронни данъчни декларации. Пак няма да стане.
Краен резултат - президентът ще се запомни като първия, инициирал национален референдум, но без резултати, които да променят ситуацията в изборното законодателство. Освен че ще го дъвчат в парламента, но той сигурно си дава сметка за това. А дано да греша, ама ......