"Наистина ли искате да кажете "никога" на една такава компания като "Шеврон"?", попита посланик Джеймс Уорлик в ефира на Нова ТВ. Въпросът му бе отправен към българското общество. Той посочи, че компанията носи със себе си стотици милиони инвестиции и работни места за българите.
Според Уорлик има вакуум на информация.
Уорлик каза, че самият той се отнася отговорно по темата с околната среда, но и че в България има много хора, които имат интерес да не допускат промени в България. "Знаете ли, че България е платила почти двойната цена за природен газ, отколкото ние плащаме в САЩ? Знаете ли, че България плаща повече, отколкото плащат германците за природен газ? Така че има хора, които изкарват повече дивиденти и пари от газовата индустрия и нямат интерес да видят промени. Недейте да бъдете подвеждани", твърди посланик Уорлик.
Парламентът ще гласува днес по предложените от няколко парламентарни групи забрани за проучванията и добива на шистов газ в страната. Сред предложенията, които ще бъдат дискутирани са законопроектът на БСП за забрана на проучванията и добива, както и предложените от Атака и РЗС мораториуми. Ще бъде разгледан и проекто-мораториумът на ГЕРБ за тотална безсрочна забрана за прилагането на хидравлично разбиване (фракинг) при проучванията и добива на нефт и газ в страната. По думите на премиера Бойко Борисов обаче, ако се появи нова, безопасна технология, няма проблем въпросът с проучването и с добива на шистов газ отново да се разисква. "Правителството няма да даде разрешение на "Шеврон" да проучва находищата на шистов газ в България с хидрофракинг и ще разреши само гарантирана в световен мащаб технология за такъв добив", е заявил на вчерашното заседание на правителството Борисов, показва стенограмата, разпространена от правителствената пресслужба.
Уорлик коментира, че трябва да се търси подходяща регулация. "Да, има рискове при разработването на каквито и да било енергийно източници – било то в България, или в САЩ. Има рискове и по отношение на ядрената икономика, но България реши по подходящ начин да регулира разработването на тази енергия. Има възможности за шистовия газ и аз се надявам по подходящ начин да се регулира разработването и да се контролира, както се случи в САЩ, в Полша и на други места. Това не означава, че няма опасности, но трябва по подходящия начин да се въведат регулации", заяви посланикът.
"Шеврон" е мултинационална корпорация, която има висока международна репутация и държи да провежда отговорен бизнес по целия свят, каквото е намерението им и за България”, посочи още дипломатът. Според него, компанията няма намерение нищо да прави преди 2020 година. "Аз ако бях българин, бих искал да разбера дали изобщо има шистов газ в България и какво е неговото качество", каза посланикът. Точно това, според него, иска и "Шеврон" – искат само да проучат и да помогнат на българското правителство.
Той призна, че в миналото е имало грешки и проблеми при "Шеврон", но някои от сензационните истории, които са публични, не са истински. В САЩ се разработват изключителни количества шистов газ в Тексас, в Пенсилвания. Цената на газа в Съединените щати намаля драстично и не сме се сблъскали с проблеми с околната среда, подчерта още Уорлик и допълни, че въпреки това агенциите за опазване на околната среда провеждат проучвания непрекъснато.
По-късно днес в София отново ще се състои протест срещу допускането на проекти за шистов газ и срещу планираните от управляващите промени в закона за горите. Протестиращите се събират в 18 часа на паметника на Патриарх Евтимий (Попа), ще минат по "Граф Игнатиев" и Раковски. Крайната спирка на демонстрацията е паметникът на Цар Освободител пред парламента.