Чешката енергийна компания ЧЕЗ е подписала във вторник арбитражно споразумение с Албания, според което ще получи 100 милиона евро обезщетение заради отнетия лиценз за работа.
Главният изпълнителен директор на ЧЕЗ Даниел Бенеш е изразил задоволство, че с постигнатото споразумение успешно се приключва спорът между двете страни, чието решаване би отнело иначе няколко години арбитражна процедура.
"Сумата ще бъде плащана на годишни вноски до 2018 г. Ефективността на договорното споразумение ще зависи от изпълнението на няколко условия, по-специално - осигуряването на банковата гаранция и одобрение на споразумението от страна на албанското правителство и парламент", казва в изявлението си Бенеш.
Според договорката ЧЕЗ трябва да получи компенсация от 95.5 милиона евро като плащане на вземания и прехвърляне на дялове в албанското дружество. Чешката компания вече получи други 4.5 милиона евро заради отнетия лиценз.
До сегашното обезщетение, което Албания трябва да плати, се стигна след решение на местния регулатор, че ЧЕЗ не е изпълнила задълженията си по договора, които се отнасят до вноса на електричество и до инвестиции в модернизацията на албанската електроенергийна система.
В началото на юни тази година Чехия даде сигнал, че се планира да блокира евентуалното присъединяване на Албания в ЕС заради конфликта с ЧЕЗ. Премиерът Бохуслав Соботка заяви, че Чехия като цяло подкрепя разширяването на ЕС към Западните Балкани, но в случая с Албания ще държи на защитата на чуждестранните инвестиции, стабилността на бизнес климата и борбата с организираната престъпност.
ЧЕЗ стъпи на местния пазар през май 2009 г., като придоби 76% от електроразпределителната компания на Албания. Стойността на първоначалната инвестиция беше 102 млн. евро.
В България също тече процедура по отнемане на лиценза на електроснабдителното предприятие на ЧЕЗ, заедно със снабдителните дружества на ЕВН и Енерго-про, след като започнаха да си прихващат от плащанията към НЕК сумите за изкупен от тях, но неплатен от държавната компания зелен ток.
У нас Албания често е давана за пример от привържениците на радикалната държавна намеса на енергийния пазар.
ДКЕВР все още не е взела окончателно решение дали да отнеме лицензите на трите компании.