Президент и премиер спорят "само за делба на територии"...

Президентът и премиерът могат да имат спорове "само, когато имат спорове за разпределяне на територии". Това заяви днес председателят на "Движение 21" и бивш депутат от Коалиция за България Татяна Дончева пред БНТ по повод разменените задочно реплики между Първанов и Борисов в неделя.

Спорът, който тече между двамата, не накърнява с нищо техните позиции, но показва, че "практиката за управление на държавата, което е в пълно противоречие с конституционно прокламираното разделение на властите продължава и се засилва централизма заради персоните, които упражняват властта".

"Ако властта се упражнява от по-меки и по-обтекаеми хора, като Сакскобургготски, Сергей Станишев, те на практика не могат да уплътнят - в истинския смисъл на думата, властта, като единна и неделима, но когато дойде подходящ персонаж, който има тоталитарна нагласа по самата си душевна същност, нещата стават страшни."

Единствената разлика между президента и премиера, според Дончева, е, че Първанов предпочита нещата да се случват с "кадифени ръкавици и малко по-задкулисно", докато "Бойко е по-джаста праста".

Това, което стои на дневен ред днес и е важно дали ние ще продължим да смятаме, че е в реда на нещата хората от високите властови позиции да решават и бизнес проблеми на подопечните си бизнесмени и бизнесът да си върви според това кой на кого е приближен, а не по някакви правила на пазарната икономика, обясни още Дончева.

Тя заяви, че помни светкавичната пресконференция на бизнесмена Михаил Михов, който каза, че не е искал ходатайство от премиера, а Борисов пък каза, че Първанов му се обадил за Михов.

"ГЕРБ, от политическа партия, нова, с някакъв морален ореол, която може да упражнява властта несръчно или некомпетентно, но в никакъв случай не недобросъвестно, беше разрушен. Беше разрушен, защото се оказа, че те правят същите практики, каквито и тези преди тях, но много по-мащабно и много по-грубо, използвайки целия инструментариум на държавата за репресия, която е дадена на държавните институции, за да гонят престъпници, тя е вкарана в употреба именно за прокарване на тези бизнес интереси".

Сегашният скандал със СРС-ата е качествено различен от всичко, случвало се досега. До момента скандали са ставали, защото СРС-ата са използвани може би и отвъд закона, а сега са използвани извън всякакви правила. "...Не, за да се гонят престъпници, а за да се упражнява натиск от една част от държавната администрация върху друга част, за прокарване на определени бизнес интереси и за налагане на определени кадрови решения", каза Татяна Дончева.

За първи път има значение съдържанието на СРС-ата, защото показва как се управлява държавата, поясни още Дончева.

Службите са длъжни да упражняват контрол на СРС-ата, а не да излизат записи и разпечатки. И Бойко Борисов да разбере едва след 10 дни, че е имало подслушване и с негово участие и на Ваньо Танов, учудва се лидерът на "Движение 21". Според Дончева е задължение на министър-председателя по презумция да назначава министри, които не са престъпници.

"А не да гледаме как практикува бойни изкуства в Япония, държава, от която можем да научим много за бизнеса", подчерта тя. Битката не е за местата в парламента, а за общественото мнение. Вижда се, че ГЕРБ лъжат. Много правителства си отидоха след мандата си обвинени в контрабанда и корупция, например, но никое не си отиде, обвинено в лъжа, което ще се случи с ГЕРБ, продължи Дончева.

Новините

Най-четените