Папандреу се съгласил да подаде оставка

Гръцкият премиер Георгиос Папандреу се съгласил да подаде оставка след вота на доверие, който ще бъде гласуван тази вечер в парламента, предават световните агенции. По-късно стана ясно, че Гърция се отказва и от плановете си да насрочи референдум по спасителния план от ЕС, който изисква пари срещу жестоки мерки и икономии. Идеята за националното допитване беше именно на Папандреу.

Дясноцентристката опозиция от Нова демокрация вече обяви, че ако сегашният кабинет подаде оставка, ще приеме да участва в коалиционно правителство с тримесечен мандат, което да подготви предсрочни парламентарни избори, като междувременно бъде прието споразумението, предложено от ЕС.

Правителството на ПАСОК дойде на власт в навечерието на голямата криза в Гърция - есента на 2009 г., след предсрочни избори. Преди това управляваше кабинет на Нова демокрация.

Довчера едно - днес друго

Вчера гръцкият премиер заяви, че няма намерение да подава оставка. Папандреу признал също, че е допуснал грешка с искането за референдум. Анализаторите също вече обявиха идеята му за мъртва, но също така се съмняват, че той ще оцелее в петъчното гласуване.

Мнозинството на управляващата партия ПАСОК в парламента се израздява само с двама депутати повече, но и те са под въпрос, след като част от съпартийците на Папандреу въстанаха срещу намерението му да постави на референдум европейския план срещу дълговата криза.

Агенция "Ройтерс" цитира неназован източник, според когото Папандреу е успял да се споразумее с финансовия министър Евангелос Венизелос и с други членове на кабинета, които му казали, че трябва да се оттегли тихо, за да запази партията. Той се съгласи да се откаже от поста си, ако не оцелее на вота на доверие.

По време на дебатите в парламента снощи премиерът Папандреу призова за незабавно сформиране на правителство на националното единство. Той призова съпартийците си от социалистическото движение ПАСОК да го подкрепят на днешния вот на доверие, дори само заради това да има зад себе си обединена и силна партия на преговорите с консерваторите.

Целта е да се осигури прилагането на европейския помощен план за Гърция и излизането на страната от политическата криза.

За да се осигурят нормални политически условия и да се приложи европейското споразумение от Брюксел и след това започване на изборна процедура трябва да се сформира правителство с широк консенсус, заяви Папандреу.

Референдум няма да има

Гърция официално се отказа от плановете си за референдум за европейската помощ. Това съобщи гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос.

Венизелос е информирал еврокомисаря по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, германския министър на финансите Волфганг Шойбле и председателя на Еврогрупата за решението на Гърция да не провежда референдум.

По-рано гръцкият премиер изрази готовността си да подаде оставка. Той може да направи това след вота на доверие за кабинета му, който ще бъде гласуван по-късно днес.

Консултациите и дебатите до късно снощи в парламента не дадоха резултат за сформиране на коалиционен кабинет, нито пък за преходно правителство, както настоява дясната опозиция.

"Не съм вързан към моя пост. Казвал съм го и съм го доказвал всеки Божи ден. Нося на плещите си тежестта от един проблем, който не съм създал аз. За мен не е важно дали ще бъде преизбран или не, интересува ме единствено спасяването на страната", заяви Георгиос Папандреу.

Новините

Най-четените