Забраниха на Бритни да излиза без сутиен

*Бащата на Бритни Спиърс й забрани да се появява на улицата без сутиен. Джейми Спиърс бил скандализиран от папарашките снимки, които показват дъщеря му в близък план и с ясно личащи зърна на гърдите под блузата. В момента бащата на звездата е неин законен настойник. Това се наложи заради психични проблеми на певицата в последниет години. Джейми Спиърс бил загрижен, че дъщеря му отново "се доближава до ръба", пише "Сън". Бащата държал толкова много на благоприличието на Бритни, че дори заплашил да уволни бодигарда й, защото допуснал фотографи да я снимат без сутиен. Джейми третирал Бритни като дете и следял отблизо всяко нейно действие. 57-годишният баща беше и причината Бритни наскоро да се раздели с гаджето си Джейсън Травик. Господин Спиърс харесвал Джейми, но връзката му с певицата била твърде напрегната и можела да я върне към психическото й разстройство.

*Децата под 12 години не трябва да използват мобилни телефони, предупреди британското правителство, тъй като те вредят сериозно на здравето им. Препоръчително е дори в по-късна възраст тинейджърите да изпращат текстови съобщения, вместо да говорят. По думите на специалистите, докато няма доказателства, че децата са по-чувствителни към вредните излъчвания от мобилни телефони, отколкото възрастните, възможността не трябва да се изключва. В ранна възраст имунната система на децата все още не се е развила. Тогава те са по-чувствителни към някои фактори, като например ултравиолетова светлина. Като част от проучванията, специалистите проверили дали мобилните телефони не повишават шансовете от неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер, на Паркинсон и множествена склероза, както и мозъчен инсулт и сърдечно-съдови заболявания и по-малко сериозни заболявания като главоболие и нарушен сън. Подробности около страничните ефекти от употребата на телефони предстоят да бъдат обявени. Въпреки тревожните данни експерти определят резултатите като "успокояващи". Вредата им е безспорна, но за развитие на рак, например, са необходими много години, а повечето хора използват технологиите от около десетилетие насам.

*"Който пътува до България, да се ваксинира против морбили", предупреди здравното министерство на Македония. По данни на македонския вестник "Дневник" в България върлува епидемия от морбили - има 14 хиляди заболели лица и 18 починали.

*Европейската комисия започва процедура за свръхдефицит срещу България, съобщи говорителят по икономическите и валутни въпроси Амадеу Алтафаж, след като днес от "Евростат" обявиха, че бюджетният ни дефицит през 2009 г. е бил 3.9 на сто от БВП. Такава процедура започва срещу 20 от общо 27-те страни в ЕС. Дефицит над 3 процента автоматично активира процедура за свръхдефицит срещу съответната страна. Ако се постигне бюджетен баланс, е напълно възможно процедурата да бъде закрита няколко месеца по-късно. „Знаем за намеренията на българските власти да удържат дефицита под 3 на сто през 2010-а, финансовите показатели на страната са по-добри в сравнение с много други и се надяваме да се стигне до стабилни стойности под 3 процента", каза Алтафаж.

*С 12 процента са намалели пътуващите в градския транспорт в София за последните осем години. Спадът е само за наземния транспорт, докато пътникопотока в метрото се е увеличил с 318 процента, заради удължаването на първия лъч от "Обеля" до "Младост", сочат междинните данни от преброяването на пътниците, извършено от Центъра за градска мобилност. За последните осем години с 22 процента са намалели пътуващите в автобусния транспорт, с 23 процента - в трамваите, но от Центъра за градска мобилност отчитат, че причина за спада на пътуващите е и честите промени в маршрутите им заради строителството на метрото. Най-малко е намалението на пътуващите в тролейбусния транспорт - със седем процента, но и това си има обяснение, тъй като голяма част от линиите минават през централната градска част, където динамиката качващи-слизащи е по-голяма отколкото в периферията на града. Съществува и голяма разлика на пътуващите в различните часове от денонощието - сутрешният пик е изключително силен, през дневните часове превозните средства са слабо натоварени, а следобедно-вечерният пик е по-слаб от този сутринта.

*От 26 април „Топлофикация София" ЕАД започва спиране на отоплението в столицата. Основание за това е прогнозата на метеоролозите от БАН, според която към 26 април ще бъдат изпълнени предвидените от Наредбата за топлоснабдяване условия, при които може да се обяви общо спиране на отоплението в града - три последователни дни със среднодневна температура над 12 градуса и тенденция за трайно затопляне.

*Ваксина срещу болестта на Алцхаймер навлиза във фаза на тестове, които ще бъдат извършени върху болни в 6 европейски страни, съобщи днес австрийската фирма за биотехнологии Аffiris. Около 420 пациенти, боледуващи от Алцхаймер, ще бъдат подбрани в Австрия, Германия Франция, Чехия, Словакия и Хърватия, за да бъде тествана терапевтичната ваксина, наречена АD02. Първите резултати от изпитанията ще станат известни след 2012 г. Разработената в партньорство с британската лаборатория GlaxoSmithKline ваксина трябва да действа срещу образуването на плаки в мозъка, причинени от протеина бета-амилоид и блокиращи нервните сигнали. АD02 трябва да предизвика реакция на организма, за да атакува чрез образуването на антитела плаките, които имат връзка с болестта на Алцхаймер.

*В замяна на газови преференции от руска страна, президентът на Украйна Виктор Янукович даде съгласие за продължаване срока на пребиваване на руския Черноморски флот в страната до средата на 21 век. Украинската опозиция едва ли ще попречи на ратифицирането на споразумението от парламента.

*Армения замрази споразумението за подобряване на отношенията с Турция, но не се отказва от процеса, заяви арменският президент Серж Саркисян. Той подписа указ за прекъсване на процедурата по ратифициране на протоколите, които двете страни подписаха през октомври 2009. В тях беше предвидено установяване на дипломатически отношения и откриване на общата им граница, но Турция обвързва ратифицирането с постигане на решение на конфликта между Армения и Азербайджан за района на Нагорни Карбах, докато Ереван отказва обвързване на двата въпроса. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви по-рано днес, че продължава да се обявява за нормализиране на отношенията с Армения, но успехът на този процес зависи от напредъка между Армения и Азербайджан в конфликта за Нагорни Карабах. Анкара и Ереван не поддържат дипломатически отношения, откакто Армения обяви независимостта си през 1991 г. Две години по-късно Анкара затвори границата си с Армения, за да подкрепи тюркоезичния Азербайджан, който е в конфликт с Ереван за контрола на Нагорни Карабах - населен с арменци анклав на азербайджанска територия. Армения пое контрола върху него след шестгодишна война от 1988 до 1994 година. Развитието на отношенията между Анкара и Ереван е спъвано и от дълбоки разногласия заради арменския геноцид. Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 милиона арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000 и категорично отхвърля тезата за геноцид.

Новините

Най-четените