Омбудсманът Мая Манолова ще поиска промяна на условията, в които са поставени Десислава Иванчева и Биляна Петрова в ареста на ул. "Майор Векилски" в София заради нарушения на правилата за лишаване от свобода.
Манолова е направила проверка в килията на Иванчева, като е установила, че е основателна жалбата й за лоши санитарно-битови условия, некачествен ремонт и липса на достатъчно естествена светлина и свеж въздух.
От офиса на Манолова публикуваха снимки от помещението, което показва мухлясали тавани, ръждив умивалник и тоалетна-клекало, която е отделена от леглата само с преграда с височина от около един метър.
Достъпът до светлина е допълнително ограничен с поставените на прозорците непрозрачни армирани стъкла, посочва още Мая Манолова.
Тя е изпратила препоръка до правосъдния министър Цецка Цачева за предприемане на конкретни мерки: нов ремонт на спалното помещение, цялостно изграждане на преградата на санитарния възел; изваждане на едно от четирите легла в килията, за да се гарантира задължителният минимум от 4 кв.м. пространство на арестант.
Препоръчва се още да се създаде възможност за достъп до свеж въздух и естествена светлина в спалните помещения.
"Отново отправям препоръка на основание чл.46 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража за закриване или преместване на Затвора - гр. София", пише още Мая Манолова.
Омбудсманът повтори тази своя препоръка и в ефира на bTV. По думите на Манолова проблемът не бил само в килията на Иванчева, а и в другите килии в този следствен арест, които не отговаряли на минимални стандарти. Тя пояснява и че проблемът "не е от вчера", но призова министъра на правосъдието Цецка Цачева трябва да се съобрази със съблюдаването на правата на лишените от свобода.
Самата Десислава Иванчева и бившата й заместничка на поста районен кмет на "Младост" Биляна Петрова още преди няколко дни призоваха медии да бъдат допуснати до килията в столичния арест на улица "Майор Векилски". Това стана с писмо до правосъдния министър Цецка Цачева, омбудсмана и представители на медиите.
В писмото двете жени уличават Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията" (ГДИН) в "системно нарушаване на човешките права на стотици хора, безстопанственост и разпиляване на бюджетни средства, като потенциалните щети са за милиони левове".
"Реално всички арестувани, дори най-кротките и с най-леки обвинения, са третирани като осъдени с доживотна присъда убийци... В България все още не са отменени нито презумпцията за невинност, нито правовият ред. Законът за изтърпяване на наказанията е приет преди почти 10 години и е време и най-бавната администрация да започне да го спазва", пишат те.
Двете са завели множество жалби, включително пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург, заради състоянието на килията им.
Иванчева и Петрова бяха задържани на 17 април т.г. по разследване за получен подкуп. До момента остават лишени от свобода въпреки многократните искания да бъдат пуснати под домашен арест.