Президентът Румен Радев отправи остри критики срещу правителството по време на пресконференцията си по повод 2-та годишнина от началото на мандата си.
Радев определи президентската институция като "последна бариера за лобисткото законодателство", окачестви процедурата за закупуване на нови изтребители като "бутафорен конкурс", който "злепоставя България като неблагонадежден партньор", и призова разследващите институции за "безкомпромисно преследване на грабителите".
Той анонсира, че готви създаването на Съвет за стратегическо развитие на България, в който ще покани "интелектуалци и специалисти" за обсъждане на алтернативи "на институционалния блокаж и икономическия и идеен застой на страната", като посочи, че "въпросът за предсрочните избори не е дали, а кога".
"Преди 2 години с г-жа Йотова бяхме натоварени с отговорни длъжности от 2 милиона българи. Втората година е година на илюзорна стабилност и ерозия на доверието. Президентската институция често беше последната бариера за лобисткото законодателство при безотговорни политически действия. С всяко едно от наложените вета отстоявах конституционно признати ценности, които са в името на българското общество. Парламентът се съобрази само с едно от тях и то спести огромни средства на българските данъкоплатци. Пет пъти сезирах Конституционния съд, като в единия случай Народното събрание само отмени тихомълком сезираните от мен разпоредби", каза Радев по време на пресконференцията си.
Той отправи критики за това, че "българската демокрация ускорено губи позиции, а свободата на словото се губи".
"Последните критици в ефира се притискат с инструментите на властта. Доверието в парламента е на изключително ниско ниво. Законодателният процес става непредвидим и елиминира гражданското участие. Лобисткото законодателството безцеремонно замества обществения интерес. Липсва отчетност и отговорност в управленските решения и това се увеличи като обхват", каза още той.
По думите му - ако обществото не реагира на "разпределянето на 500 млн. лв. за язовири без обсъждане и обществени по същия начин ще се дадат 1,3 млрд. лв. за магистрали".
"Последната година беше похарчен изкуствено формиран излишък без критерии и прозрачност. След като стана практика НС да прегласува своите решения по разпореждане на Министерски съвет, защо да не се прегласува и финансовата рамка и да платим много повече за изтребителя? След като може еднолично да се изхвърлят фирми от обществени поръчки, защо така еднолично да не може да се избере и изтребителят? Ние изхвърляме европейските участници от проекта за нов боен самолет и правителството за европейско развитие на България твърди, че този антиевропейски избор е геостратегически. Свикнахме скандалите у нас да се вихрят възходящо с годините, но бутафорният конкурс с изтребителя извади порочния стълб на управление на международната сцена. Злепостави ни като неблагонадежден партньор. После се чудим защо не ни пускат в Шенген и еврозоната - въпрос на доверие", каза още Румен Радев.
Той призова КПКОНПИ, Прокуратурата и МВР да навлязат "в старателно отбягвания периметър на властта - да проверяват потенциални зависимости между политици и собственици на фирми, които печелят обществени поръчки".
"Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбени, механизмите за контрол над властта трябва да бъдат разширени и да включат не само формална проверка на имуществените декларации на политиците, но и какви пари харчат и имат ли подставени лица за придобиване на пари и имоти у нас и чужбина. За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това неизбежно преминава през възмездието - безкомпромисно преследване на грабителите", каза още Радев.