Русия разработва възможността за прокарване на изход от газопровода "Турски поток" на територията на България за износ на газ към Европа. Това каза руският президент Владимир Путин по време на пресконференцията след срещата си с премиера Бойко Борисов.
"Винаги сме обсъждали с турските си партньори възможността за изход на "Турски поток" към Европа, в това число и през България. И вчера президентът на Турция г-н Ердоган го потвърди още веднъж в нашия телефонен разговор. Разработваме този вариант в практически план с турските приятели и с българите", каза Путин.
Той коментира, че е запознат със създаването на "определени транспортни мощности на територията на България".
"В какъв обем, при какви цени - това ще трябва да определят търговските субекти, защото има много чисто търговски и стопански въпроси, които трябва да се отнесат към техните компетенции".
Путин каза, че евентуалните доставки на газ към Европа през "Турски поток" ще зависи от обема на поръчките по други маршрути, включително обвърза бъдещето на новия газопровод със строителството на "Северен поток 2".
"Колко ще доставяме през него е под въпрос. Колко ще запазим от транзита през Украйна - а ние сме готови да запазим украинския транзит - също е под въпрос. Колко ще бъде нужно на нашите потребители днес и в близка перспектива - също", каза Путин.
Той посочи, че 25% от приходната част на българския бюджет се формира за сметка на дейността на една-единствена руска компания.
Българският премиер Бойко Борисов също подчерта, че Реджеп Ердоган не се противопоставя на идеята за продължаване на "Турски поток" към България, като изрично каза, че "директна тръба (от Русия към България) към момента е невъзможна, защото втората линия се строи и е завила към Турция".
Борисов каза, че България ще проведе преговори с "Газпром" за покупката на газ и транзита му към други страни.
"Сега можем да заявим, че ще постъпва гориво по още една линия в България. Допълнително директорът на Газпром Алексей Милер и нашите министри ще намерят сферата, в която ще се осъществява разпределението на газа по договори с други страни, търговията на газ и транзита", каза той.
"Готов е интерконекторът ни с Турция, с Румъния, строим със Сърбия и в рамките на тази година и още един с Гърция. Със собствени пари продължаваме не само да си уширяваме газопреносна система. Почти всичките ни компресори са изцяло подменени и са реверсивни. Можем във всички посоки да придвижваме газа, така че това е една прекрасна възможност за пазара да се насити и да се ползва с възможно най-евтиният газ. Нека конкуренцията да побеждава. Това дава възможност на икономиката да се развива. Който докара най-евтин газ, от него ще взимаме
"Действително към България беше проявено по-особено отношение, тъй като ние сме най-дисциплинираните, най-лоялните в ЕС, най-евроатлантически ориентираната държава, вследствие на което ни заобиколиха всички потоци. Днес се надявам да сме го възстановили като справедливост. Накрая през НАТО-вска Гърция, Турция, Италия минаха газопроводите, а България, за да бъдем принципни отказахме всичко. Тогава бяха и най-тежките ни отношения с Русия, затова благодаря, че не ми държи гарез. По-големият прощава, поне при нас", каза Борисов.
"Много ме смущава кой е по-голям и кой - по-малък, като се има предвид, че по-големия винаги го карат да плаща", отговори Владимир Путин.
По-късно говорителят на Путин - Дмитрий Песков - подчерта пред журналисти, че в преговорите между Русия и България е установен само принцип интерес за прокарването нов газопровод към територията на страната, но не се е стигнало до конкретни договорености.
"Нямаше и такава цел, нито възможност за подобни споразумения по време на преговорите между президента и премиера на България. Реализацията на този интерес е зависима от редица фактори. Не е възможно да се реализира само от България, без да имаме определени гаранции от страна на ЕК. Но интересът е и на българите, и на Москва, затова работата вече ще премине в приложен план. Те (България) имат желание да получат някакво отклонение, но въпросът е - откъде, по коя линия, през чии граници?", каза Песков. Той напомни, че проектът "Южен поток" е бил планиран за директен вход на българска територия, докато "Турски поток" вече е практически готов и би било по-сложно да се изведе ново трасе.