Време е за платено гласуване

Време е гласуването да стане платено. Официално платено, а не по кюшета, цигански махали, партийни централи, директорски кабинети и прочие български „иновации".

Нищо не е безплатно в тоя живот, а още по-малко политиката. Милиони субсидии се раздават годишно. Харчат се за глупости  - за партийни телевизии, вестници, приемни, в които никой не влиза, тролове, глупави Фейсбук страници ... значки, знамена, химикалки.

Гласуването си е усилие. Първо идва денят за размисъл - демек, искат от нас  да мислим, че и да не пием. После ни взимат от почивния ден, разхождаме се до избирателната секция, редим се по опашки, губим си от личното време. А накрая ни вменяват и отговорност за резултата. След това говорят от наше име „електоратът това, електоратът онова", „избирателите решиха" и други празни приказки. Не може всичко това да няма цена. Дори мога и да я сметна. Ако за един депутат държавата плаща на партията му 12-13 лева, това за 4 години прави около 50 лева. Толкова трябва да струва и упражняването на избирателното право. Европейските избори трябва да са по-скъпи, защото там отговорността е с главно „О" - с вас ще се оправдава цяла Европа.

Местните избори е добре да се плащат по 2 пера - едно за кмет и второ за общински съветници, а президентските могат да са символично платени - също като президентската власт, но не чак толкова символично, защото най-голямото достойнство на президентската институция е именно, че държавният глава и неговото вице са пряко избрани от суверена.

Може да ви изглежда смешно и несериозно, но това ще реши някои проблеми: ще вдигне избирателната активност, избирателните списъци ще трябва да се прочистят от избирателите фантоми, а и ще е доста по-справедливо - сега едни са платени,  други - не. Очевидно, че властта (която и да е тя), няма никакво намерение да прави честни избори, поне да бъдат така добри да си платят за избирателното усилие и да не ни пробутват оня припев с упражняването на правата, от които, доколкото разбирам, следва единствено правото да критикуваме законно избраните. И то винаги, и не навсякъде. Хайде, бе!

#1 pixie 23.05.2014 в 22:51:18

Ако ни плащат да гласуваме и не си изпълнят предизборните обещания, следва да върнат парите. Така, има логика и да ни плащат, за да гласуваме, и да вършат някаква работа насреща. При това положение съм "за". Иначе хем ще ни лъжат, хем ще си плащаме, щото така или иначе от нашия джоб излизат парите за тия серсеми и магариите им. Така ще ни бъдат заложници, а така повече ми харесва да ги наричаме, по някак задължаващо е. За тях, де. Няма безплатен обяд.

#3 niemen 24.05.2014 в 10:48:05

" Ако за един депутат държавата плаща на партията му 12-13 лева, това за 4 години прави около 50 лева." Избирателю, ако беше така, с мед да ги намажеш. Държавата, т.е. аз, ти и останалите от електората, даваме по 12 лева на година за всеки глас, който партията е получила, ако е преминала определения минимум гласове. Разликата е съществена. Светльо Витков няма депутати, но и той получава от нашите пари. Единственият начин да си ги вземем обратно, е да направим гласуването платено. Който иска да гласува, да си плаща. Да речем, по 50 кинта. Искаш да гласуваш? Моля, внеси по сметка еди коя си или внеси в брой, преди да си пуснеш безценното гласче. Естествено, при това положение желаещите за гласуване ще се броят на пръсти. Тогава партиите ще бъдат принудени да спонсорират избирателите си с по 50 пари, за да отидат до урните. Е воала.

Новините

Най-четените