Тази порода кучета съвсем не е нова, но възходът ѝ е в последните десетилетия. Постепенно стават все по-популярни и у нас, особено сред стопани, които имат времето и енергията да отглеждат толкова атлетичен домашен любимец.
Това е породата Белгийска Малиноа, известна още и като Белгийска овчарка. Името ѝ идва от района на Белгия, където първоначално тези кучета са развъждани като овчарски.
Заради качествата си стават част от полицията и армията в родината си още преди столетие. Постепенно започват да се използват от военните, силите на реда, граничния контрол и митниците във все повече страни по света, а с това расте и популярността им.
Малиноа са "работили" като вестоносци и парамедици още през Първата световна война - търсили са ранени войници и са носели медикаменти за първа помощ на бойното поле. Дори са били използвани, за да дърпат оръдия.
Пъргави, мускулести и безстрашни, Малиноа са средно голяма порода - тежат 27-28 кг. и са с дължина от 56 до 66 см.
Козината им е къса, с често пепеляв или червеникав цвят и по-тъмни уши, глава и опашка. Те са леки, елегантни, приличат на акробати, и могат да се държат като такива - скачат страшно добре и на височина, и на дължина, и са в състояние да се промушат през всякакви препятствия.
Компактният размер и бързината, заедно с качествата на овчарка, която обича да работи здраво и е вярна до гроб на стопанина си, им осигуряват път към армията и полицията като неразделна част от мисии за охрана, безопасност или спасителни операции.
Може би най-известното работещо куче от породата е Кайро - Малиноа на служба на американските специални части, което участва в операцията по залавянето на Осама бин Ладен през 2011 г. Кучето е минало подготовка, еквивалент на тази на морските тюлени от спецчастите, за които работи.
При залавянето на терориста задачата му е да обезопаси периметъра, търсейки бомби, и ако се налага да атакува хора на бин Ладен.
Понастоящем освен като командоси Малиноа служат в във Въоръжените сили на САЩ, в Сикрет Сърнис, в армиите на Израел и Австралия, за охрана от бракониери в резервати в Африка и в редица полицейски части и управления по цял свят.
Нещо повече - постепенно белгийките изместват немските овчарки като кучетата, използвани от силите за сигурност.
Това се случва дори в самата Германия, където на места започват да предпочитат белгийските овчарки.
В Северен Рейн-Вестфалия например са установили, че Малиноа са по-здрави, по-смели, освен това могат да бъдат използвани и като снифъри заради по-доброто им обоняние, а не само за охрана - основната задача на немските овчарки. Носът им ги прави идеални помагачи на летища, гари и транспортни спирки, тъй като могат да бъдат научени да търсят бомби и наркотици.
...е най-добрият приятел на всеки стопанин на домашен любимец. Един проект на Webcafe.bg, посветен на грижата за любимите ни животни - от храненето и здравето до разходките и игрите.
Тъй като са леки, са и по-добри парашутисти и за войниците е по-лесно да скачат в тандем с Малиноа. Кучетата от породата дори могат да бъдат обучени да скачат сами.
Това са само част от чертите на атлетичната и изключително интелигентна белгийска порода, които я правят предпочитано от силите на реда куче. Двете породи овчарки доста си приличат - силно мотивирани, свикнали да работят, безстрашни и поддаващи се на дресировка.
Малиноа обаче са с около 10% по-дребни от немските овчарки и могат да достигат по-тесни и малки места при претърсвания. Белгийките живеят и по-дълго - средно 10-15 години.
Освен добър нос и висок интелект, полицейското куче трябва да бъде лоялно и да има инстинкт да пази - което е типична черта на овчарката Малиноа.
Друга специфична черта на породата е и че Малиноа реагират изключително бързо, по-бързо от немските овчарки. Това пък е от съществено значение при критични ситуации, които възникват в работата на военни и полицаи.
Инстинктът им да пазят и желанието да работят пък ги свързва до живот със стопанина, а в случая, когато са на служба - с този, който се грижи за тях.
Тези кучета имат огромни, неизчерпаеми запаси от енергия. Могат да тичат по цял ден, и пак да им остане сила за още движение.
Интелигентността им гарантира, че могат да бъдат обучени на всякакви задачи, но и че имат нужда от доста дресировка и търпение.
Малиноа са и доста любопитни и в комбинация с огромните запаси енергия това значи, че трябва да имат занимание постоянно. В противен случай си го намират сами и резултатът рядко се харесва на стопанина. Това не е и порода, която би стояла с часове сама у дома.
Или с други думи - белгийската овчарка е страхотно куче, но за хора, които имат нужните опит, време и сили, за да се посветят на животното. За тези, които съумеят да го направят, отплатата от верния до гроб приятел си струва усилието.
---
Още интересни истории и съвети за домашните ви любимци четете на petinshape.bg