В Китай разрешават само по едно куче

Само по едно куче на семейство. Не повече. Китай се връща в близкото минало. Но не за да регулира демографския растеж. Доскорошния слоган "по едно дете на семейство - вече е "по едно куче на семейство. Решението е на китайския град Кингдао, в северната провинция - Шандонг. Сред останалите задължения на собственици на домашни любимци са да ваксинират животните, да им слагат чип и да ги запишат в регистър с данни на кучетата и на стопаните.

От общината са публикували и списък с "40 забранени породи", считани за опасни за обществото. Сред тях са ловджийска хрътка, питбул, тибетски мастиф и доберман.

Информацията е на пекинския вестник "Бейджинг Ксинуен" - Пекински новини, който обяснява, че анархията сред все по-многобройните кучкари започва да бъде в опасност за обществото. "Твърде многото агресивни кучета провокират инциденти, съществува и сериозен проблем с обществената хигиена".

Кингдао не е единствения голям град в Китай, където не може да имаш повече от едно куче. В повечето китайски градове важи наредбата градските кучета да са от средно-малки породи.

Списъкът със забранените породи

За първи път обаче се поставя ограничение спрямо броя. Това наистина е ограничение за любителите на кучета, но само преди няколко десетилетия собствениците на кучета, според маоистката пропаганда бяха сред "буржоазните неприятели на народа", а червената армия убиваше всяко четириного, което й се изпречваше.

Оттогава Китай направи огромни стъпки по въпроса.Именно Дън Сяопин, човекът който изведе страната, която бе на ръба на фалита, първи разреши кучетата да бъдат използвани за домашни любимци. Дън е имал две малки кученца.


Тази негова страст скоро бе последвана от първите забогатели китайци, за които вечерната разходка на кучето е нещо като признак, че си част от елита. Нещо съвсем разбираемо, ако се има предвид, че когато Китай излиза от кризата - един период на страдание и лишения, да имаш още едно гърло за хранене, макар и не човешко си е било не лукс, а истинска лудост.

Новините

Най-четените