Грижата за домашните любимци включва много компоненти. Освен да бъдат обичани, разхождани и хранени, те имат нужда и от редовни посещения при ветеринар, който да следи за здравословното им състояние. Едно от най-важните неща в грижата за косматия приятел обаче е предпазването от някои опасни инфекциозни болести.
Затова ще обясним малко повече за ваксините, които се поставят на домашните любимци - как, кога и защо е важно да се правят.
Ваксините за кучета
При раждането си кучето получава естествен имунитет против някои заболявания посредством антителата в млякото на майка си. Той обаче трае само няколко седмици и след това е задължение на собственика да продължи да се грижи за имунитета на своя любимец, за да му осигури дълъг и здравословен живот.
Това става именно чрез ваксините (и не само), които доставят в организма малки дози бактерии или вируси, причиняващи най-често срещаните инфекциозни болести сред четириногите. Те стимулират имунната система на кучето така, че да произведе антитела, с които да се защити при следваща среща с причинителите.
Затова е важно кучето да получи ваксина и реваксинации. Първата ваксина се прави на около 45-ия ден от раждането му и се поставя непременно след преглед, който да установи, че то е напълно здраво. Преди това - на около 25-ия ден след раждането - трябва да го прегледа ветеринар и да го обезпаразити.
Защитата от първата ваксина не трае цял живот, затова са необходими и реваксинациите. Най-общо календарът за кучешките ваксини изглежда така:
Между 11 и 13 седмици са му нужни първите дози защитни сили срещу кучешка гана, инфекциозен хепатит и парвовироза. На възраст между 15 и 17 седмици е нужно да има и ваксина срещу лептоспироза и бяс. След като навърши 15 месеца следват реимунизации срещу гана, хепатит, парвовирус, лептоспироза и бяс.
Кога и как точно да бъдат поставени, най-добре ще ви посъветва ветеринарят, който следи кучето. Реваксинации се правят всяка година, като не всички ваксини го изискват, но това е най-добре да обсъдите именно с лекаря.
Ако пропуснете реваксинациите, нищо не гарантира, че кучето ще е защитено срещу инфекциозните патогени. Има вероятност и хотелите за кучета или центрове за дневни грижи да откажат да го приемат при липсваща ваксина или реваксинация, предупреждават експертите.
Как да ваксинирате котката?
Още през първата година на котето стопанинът му трябва да се погрижи да го предпази от опасни заболявания и да укрепи крехкия му имунитет. Ваксината е предшествана обичайно от профилактично обезпаразитяване с противопаразитен ветеринарен препарат.
Иначе котето трябва да бъде ваксинирано на 2-3 месечна възраст, като и тук, както при кучетата, това се прави само след преглед, който да установи, че е клинично здраво. Компрометиран имунитет, стрес или смяна на местообитанието на пухкавия ви приятел може да намали ефекта на ваксината.
Първата ваксина е против калцивироза, панлевкопения и ринотрахеит. Следващата доза се поставя след 21-28 дни. След това ваксинация се прави веднъж годишно и тя е със същите компоненти, но вече и против бяс.
Котето се счита за ваксинирано и защитено от болестите, срещу които са ваксините, едва след като са направени поне две инжекции - включително първата реваксинация на 12-16 седмици. Дотогава е препоръчително любимецът да излиза навън или да е на място, където рискът от инфекция е нисък - например вътрешна градина или двор.
Имунитетът срещу различните болести и вируси трае различен период от време, тоест котката може да не получава същите реваксинации всяка година. Това ще прецени ветеринарният лекар, който следи здравето на пухкавото четириного.
А как стоят нещата при зайците?
И тези пухкави любимци са застрашени от няколко инфекциозни заболявания, като за най-опасна се счита хеморагичната треска, която причинява висока смъртност сред тях.
Ваксините могат да предпазят заека също от мискоматоза, пастьорелоза, литериоза, паратиф и бяс. Считат се и за единствения надежден способ за защита от тези заболявания, затова ветеринарите препоръчват да го ваксинирате на шестседмична възраст.
Ваксината от миксоматоза и вирусна хеморагична болест формира имунитет за около година, като защитното действие след това отслабва и е необходимо заекът да се ваксинира отново ежегодно.
Останалите ваксини - срещу пастьорелоза, литериоза, паратиф и бяс - в случай, че не са комплексни, се правят по време на епидемия сред зайците на мястото, на което живеят, или при повишена опасност от заразяване.
Както при кучетата и котките, при ваксиниране се изработват антитела и заекът придобива имунитет. Така, ако все пак заболяването попадне в организма, защитните му сили ще имат вече изработени механизми да го преборят. Съответно при неваксинираните зайци такава защита липсва. Имайте предвид, че ваксинираният ви приятел може и да не се разболее, но да бъде приносител, затова следете внимателно, ако отглеждате повече от едно зайче.
Препоръката е ваксина да се поставя в края на зимата, преди началото на опасния сезон - лятото, и преди активизирането на приносители като акари, комари, мухи и др. И тук важи съветът да се доверите на ветеринаря си, защото той знае по-добре от всеки какво е подходящо за здравето на ушатия любимец.
Друг съвет, който важи за всички стопани, е да сами да следят за поставените ваксини, записвайки ги в имунизационен паспорт. Това ще бъде полезно при евентуална смяна на ветеринаря.
А ако се питате дали и сред собствениците на домашни любимци има антиваксъри - да, има. През 2019 г. ветеринари в САЩ алармираха, че наблюдават спад в броя на кучетата, водени за ваксина, заради фалшиви новини в социалните мрежи, според които кучешките ваксини могат да причинят рак и "кучешки аутизъм". Именно от Щатите се твърди, че тръгват антиваксърските настроения, каквито срещаме сред родители, отказващи да поставят ваксини на децата си.
Сред опасните твърдения влизат такива, че ваксините са най-големият източник на здравословни проблеми при домашните любимци или че проучване свързало смъртта при домашни любимци с прекалено ваксиниране. По-притеснителното е, че твърденията идват от съмнителни сайтове, за чието съдържание има предупреждения да се внимава.
По този повод преди година старши вицепрезидент на Британската ветеринарна асоциация Гудрън Раветс подчерта изрично, че няма "надеждни научни доказателства за аутизъм при кучетата или свързващи аутизма с ваксините".
"Ваксините спасяват животи и са важно средство, с което да поддържаме любимците си здрави. Всички медикаменти имат странични ефекти, но в случая с ваксините те са изключително редки и ползите многократно надхвърлят риска от нежелана реакция", каза той. С това са съгласни и негови колеги в целия свят, които се обединяват около призива - ваксинирайте домашните си любимци.
Освен това имайте предвид, че някои от най-опасните болести сред животните се развиват толкова бързо, че докато установите заболяването, може и да е късно. Затова просто ги ваксинирайте редовно, обичайте ги и внимавайте от какви източници се информирате.