Има достатъчно отворени данни, които са публични, за престъпление на Цветан Василев и Делян Пеевски, за да се самосезира прокуратурата по случая и да започне разследване. Това каза в студиото на Нова телевизия съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев. Той подчерта, че не твърди, че има престъпление, но че има достатъчно данни, за да се самосезира прокуратурата. „Само дето главният прокурор се дърпа на страна и казва, че не го интересува", каза Кънев.
Той коментира интервюто на Цветан Василев, в което банкерът говори за оказван над него натиск и за изнудване и посочва, че три от четирите компании в проекта за изграждането на „Южен поток" са на Делян Пеевски. Според него интервюто съдържа признание, че КТБ не е била банка, а политически инвестиционен фонд.
По думите му спестяванията на българските граждани и фирми са се използвали за създаване на компании със специално предназначение - в случая „кухи" фирми, с които да се купуват бизнеси. Той посочи, че така, без банката да има обезпечение, са се финансирали поредица от инвестиционни офшорки.
„Разбираме, че това е бил един системен и продължителен ортаклък между Василев и Пеевски за придобиването на тези компании - Пеевски чрез някакви партньорства, политически схеми - защото всичко това е политически бизнес... неслучайно казвам, че става дума само за компании, които са предизвиквали голямо политическо напрежение през годините", каза Кънев.
Той призна, че без съмнение институциите при първото правителство на ГЕРБ са „бездействали" и поздрави ДАНС и НАП за реакциите им във връзка със сегашната сделка за БТК.
„Правим поредица от законодателни ходове, които са верни", каза Кънев и посочи, че съдебната система и прокуратурата трябва да се променят. Той изрази несъгласие с идеята на Бойко Борисов, че трябва да взимаме пример от Холандия и Германия, а не от Румъния по отношение на съдебна система. Според Кънев България и Румъния са еднакво корумпирани и имат еднаква история.