Дъщерята на Цветан Василев - Радосвета - е обвинена в пране на пари, като прокуратурата е поискала задържането й под стража за срок от 72 часа.
Това става ясно от отворено писмо на съпругата на Василев - Антоанета - до президента Румен Радев.
По-късно Софийската градска прокуратура потвърди, че на Радосвета Василева е повдигнато задочно обвинение за пране на пари в особено големи размери - 2,6 млн. лв. Разследването срещу нея не се води от специализираната прокуратура, която отговаря за мегаделото "КТБ".
По информация на семейстовто на Василева - обвинението срещу нея е заради купуването на апартамент в България през 2013 г. с пари, дарени от Цветан Василев.
Радосвета Василева е напуснала България още през август 2016 г., посочват от прокуратурата.
"Този път се обръщам към Вас като една българска майка, чиято дъщеря днес бе брутално въвлечена в калта от низост и безскрупулност, с цел отново да бъде унижен и заплашен баща й Цветан Василев", пише Василева до държавния глава.
Тя твърди, че има връзка между обвинението срещу дъщеря й и решението на Василев да се обърне за защита по закона "Магнитски" към САЩ.
"Важно е да се отбележи, че тя не живее от години в България. Призовката е подпъхната под вратата на семейния ни апартамент в София, изисквайки да се яви в следствието в понеделник на 7-ми август 2017 г. Буквално дни след новината, че Цветан Василев търси закрила по закона „Магнитски", която разтърси България! Колко „неотмъстително" и лично", пише в съобщението.
Радосвета Василева е бивш юрисконсулт на Бромак ЕООД, фирмата-мажоритарен собственик на акциите в КТБ. През юни 2014 г. тя беше избрана и за председател на Надзорния съвет на Търговска Банка Виктория (бившето българско подразделение на Креди Агрикол, закупено от КТБ). Радосвета Василева е юрист, има магистърска степен по международно оикономическо право от Сорбоната, магистратура по икономическо право от Института по политически науки в Париж и бакалавърска диплома по международни отношения от Университета Тъфтс в САЩ.
Радосвета Василева беше съсобственик в семейното дружество "Тръст Василеви" ООД, чийто капитал и активи бяха поставени под запор от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество през 2015 г.