Финансовият министър Владислав Горанов отново опита да обясни какъв държавен заем страната трябва да вземе и какво означава той.
„Годишният лимит за дълга, така е и по закона за държавния дълг, се определя ежегодно с годишния държавен бюджет. Това, което обяснявах дълго, е, че всъщност нищо не е предрешено. Трябва да сме наясно, че този договор по никакъв начин не обвързва нито правно, нито финансово българската държава и не предрешава дали ще се взима", каза Горанов в предаването „Седмицата" на Дарик.
Той посочи, че очаква ратификацията на международния договор за поемането на нов държавен дълг от 16 млрд. лева да се случи още тази сряда в парламента. Той подчерта, че това е международен договор.
„Пропагандната машина на опозицията почти успя да внуши, че в момента се поема дълг. Лошото е, че материята е относително сложна технически. Голяма част, дори от колегите от ГЕРБ, не могат да разберат, че не говорим за поемане на дълг. Тук говорим за дългосрочно наемане на консултанти. Това е международен договор, който по силата на Конституцията трябва да бъде ратифициран", каза Горанов.
През изминалата седмица парламентът не успя да постигне консенсус по отношение на взимането на държавен заем от 16 млрд. лева, а Патриотичният фронт поиска гласуването му да се отложи, за да се запознаят по-добре с условията на заема.