Т. Дончев: Вече има над 10 сигнала към етичната комисия срещу кметове на ГЕРБ

Новата вътрешнопартийна етична комисия на ГЕРБ все още няма избрани членове, но към нея вече има над 10 сигунала срещу кметове от партията. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV.

"Все още няма избрани членове на етичната комисия на ГЕРБ, но се водят разговори, има кой да приема сигналите. Това обаче не е разследващ орган", коментира Дончев.

Той обясни, че при почти 100 хил. членове и поне 200 кмета на партията й трябват механизми за строг контрол, които да отговорят на очакванията на хората. Засега вече има постъпили над 10 сигнала срещу кметове от ГЕРБ от цялата страна. Зад тях стоели хора с имената си. Щели да се приемат обаче и анонимни сигнали. Трудността особено в предизборна ситуация била да се отделят местните интриги от действителните случаи.

Членовете на етичната комисия ще са между 3 и 5 души, които ще бъдат избрани от изпълнителната комисия на партията до края на месеца.

"Не е незаконно да носите хубав костюм или да карате хубава кола, въпросът е това да отговаря на доходите, посочи вицепремиерът във връзка със съмненията за корупция, но се съгласи, че в ГЕРБ имало самозабравили се хора, които заемат високи държавни длъжности", коментира Дончев.

Той обясни това с това, че по принцип хората са "слаби" и попаднали на властова позиция много от тях се изкушават да черпят от облагите на властта.

По повод сигнала на Яне Янев срещу кмета на Сандански, който е от ГЕРБ, Дончев каза, че нещата изглеждали смущаващи, но още се проверявали и вероятно другата седмица ще има решение.

След като Цветан Цветанов вече не е част от ГЕРБ трябвало да се вземат организационни мерки, за да няма дефицити в работата на партията.

По отношение на машинното гласуване Дончев посочи, че членовете на ЦИК казват, че при 6000 машини има риск за вота на местните избори и няма отговорен държавник, който да каже "каквото ще да става".

Второто, с което трябвало да се съобразят, е опитът на другите. Нямало държава в ЕС, която да използва изцяло машинния вот. Ако България вземе решение да е единствената държава в ЕС с машинно гласуване, тя трябва да си произведе машините, каза Дончев. За него проблемът е наемането на машините в последния момент, което било огромен риск.

Новините

Най-четените