Трайчо Трайков ще бъде предложен за кандидат-президент от Реформаторския блок на следващото заседание на Изпълнителния съвет на РБ.
Това обяви съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски.
Номинираният за вицепрезидент на РБ ще бъде о.з. генерал Съби Събев, който беше предложен от председателя на БЗНС и военен министър Николай Ненчев.
Все още не е ясно кога ще бъде свикано заседанието на ИС на Реформаторския блок, за да бъде официализирана кандидат-президентската двойка, посочва БНР.
Номинацията на Трайчо Трайков обаче беше оспорена от министъра на икономиката и председател на СДС Божидар Лукарски:
"СДС категорично няма да приеме номинацията на Трайчо Трайков за кандидат-президент - той е скрит опозиционер, а ние сме част от управлението. Тази кандидатура е мимикрия", казва той пред в. "24 часа".
По думите му - по-добре щяло да бъде Реформаторите да издигнат "отявления опозиционер Велислав Минеков" (предложен от ДБГ) и да напуснат министерските си постове.
Кой е Трайчо Трайков
Трайчо Трайков е роден на 19 април 1970 г., възпитаник на УНСС, където завършва международни икономически отношения.
Между 2005 и 2009 г. беше член на мениджърския екип на групата EVN Bulgaria.
На 27 юли 2009 г. беше избран за министър на икономиката, енергетиката и туризма в първото правителство на Бойко Борисов.
Мандатът му съвпадна с преговорите между България и Русия за развитието на трите енергийни мегапроекта - АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и нефтопровода "Бургас-Александруполис", натиск за недопускането на проби за добив на шистов газ в България и изостряне на отношенията между държавата и "Лукойл".
През април 2011 г. Трайков уволни директора на НЕК Красимир Първанов заради подписването на неизгодно споразумение с руската страна за АЕЦ Белене, която задължаваше НЕК да подпише окончателен договор за строителството на атомната централа до юни 2011 г.
Един ден по-късно Първанов беше върнат на поста си по настояване на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, а Трайков получи последно предупреждение за позицията си в Министерски съвет от Бойко Борисов.
„Много държа на теб. Сигурно много ти е приятно с Бербатов да те сравняват, но това е колективен спорт", каза тогава премиерът.
След скандал по време на правителственото посещение в Катар през март 2012 г., Трайчо Трайков беше освободен от поста си. Причината - недоволството на Борисов от слабата организация на бизнес-форума.
През 2013 г. Трайчо Трайков беше включен в Гражданския съвет на Реформаторския блок - група от "обществено активни и доказано морални публични лица", които се съгласиха да участват при формирането на политически решения в новосъздадената коалиция от десни партии.
Трайков беше включен и в първия преговорен екип на РБ при опита за формиране на ново правителство след предсрочните изброи през 2014 г.
Появата му на преговорите обаче беше разчетена като "видна провокация и опит да се торпилират преговорите от самото начало" от страна на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов.
През октомври 2015 г. Трайчо Трайков оглави кандидатската листа за общински съветници на Реформаторския блок на местните избори в София, когато Вили Лилков бе номиниран за кандидат-кмет.
Листата на Реформаторите спечели общо 11 мандата от 60-местния Столичен общиннски съвет - втората по големина група след тази на ГЕРБ (30 мандата).
"Дай Боже ГЕРБ да излъчи силен кандидат"
Номинацията на Трайков за президент излезе на дневен ред като предложение на Гражданския съвет, което беше подкрепено гласно от лидера на ДСБ Радан Кънев.
Когато Трайчо Трайков се яви на събеседването с лидерите на РБ на 16 август, той коментира предизборната кампания с думите "Дай Боже ГЕРБ да излъчи силен кандидат" - с уточнението, че само по този начин ще се гарантира "избора между две добри неща, а не по-малкото зло".
Тогава той посочи, че не се вижда като "най-подходящия кандидат" за президентския пост и изрази надежда, че Реформаторският блок ще намери по-добра номинация.