Горанов: Корупцията остава по-скоро емоционална квалификация

Нашата страна има от най-високите ръстове на икономиката и в този аспект корупцията остава вестникарско внушение. Това каза финансовият министър Владислав Горанов по време на 12-тата среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".

"Естественото  място на България е в клуба на дисциплинирани и богати страни от европейския център, каза финансовият министър и отхвърли твърденията, че България е най-корумпираната европейска държава.

"Нашата страна има от най-високите ръстове на икономиката и нека не забравяме, че корупцията е по-скоро емоционална квалификация. Когато има правила и те се спазват, нерегламентираните практики остават по-скоро вестникарско внушение. Присъединяването на България към еврозоната е съвместен проект на правителството и Европейската централна банка“, каза по време на форума Горанов.

"И ако погледнем към данните от последните социологически изследвания, се вижда, че ние далеч не държим първото място - едно общество като българското, което постига един от най-високите ръстове на икономиката, няма как да е най-неуспешното от гледна точка на правилата", допълни още той.

Горанов посочи, че голямата цел пред България е да се издигне по равнище на доходите поне до долната част на средната класа в Европа. От изказването му стана ясно още, че нагряването на пазара на труда, което се наблюдава в момента, е възможност бизнес процесите да се подобрят. Това обаче може да стане само, ако се инвестира в образование категоричен е министърът на финансите.

"Въпреки че политиците проспахме голям период от време, все пак през последната година ние продължаваме да инвестираме в качеството на човешки ресурси. Затова по време на предизборната кампания на ГЕРБ основен наш приоритет бе средното образование. Резултатите от това не идват веднага, но пък е добра тенденция в дългосрочен план. За нас това остава неотменима политика", коментира той.

Също така той заяви, че присъединяването на България към Еврозоната е съвместен проект на правителството и Европейската централна банка.

"Наблюдаваме пълна девалвация на системата за висше образование и младите хора предпочитат да учат и да работят в чужбина. Добрата новина е, че тенденцията се обръща. От 2012 до 2016 г. около 40 хил. души са се върнали в страната. Докато в началото са се връщали хора на възраст 40 - 65 години , то напоследък в страната  се връщат все по-млади хора", добавя той.

Финансовият министър посочи , че ръстът на производителността на  труда в България се увеличава с по-бързи темпове от тези в ЕС. „В периода 2000 - 2016 г. производителността на труда се вдига средно  с 3.4% годишно, а в ЕС с 1.9%. Затова ако през 2007 г. имаме 28% ниво на БВП на човек от населението към средните нива на Европа, то през  в 2017 г. отчитаме близо 50% БВП на глава от населението от средните за ЕС“, каза Горанов.

Министърът посочи, че правителството ще продължи с политиката си за увеличаване на минималните доходи, за да може да приближим  доходите в страната близо до средните за Европа.

"В момента нагряването на пазара на труда дава шанс на бизнес процесите да се подобрят, но това трябва да върви с инвестиране в образованието и тази диспропорция между бедни и богати и образовани необразовани", посочи Горанов.

Новините

Най-четените