Румен Порожанов подаде оставка като министър на земеделието

Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов подаде оставка пред премиера Бойко Борисов, а той, на свой ред я е приел, съобщават от правителствената пресслужба.

В мотивите си Порожанов посочва, че не желае атаката срещу него да влияе на работата на правителството.

"Смятам, че положих всички усилия работата в едно от най-големите като обхват министерства да върви успешно", заяви министър Порожанов.

"В сектора има много проблеми и със сигурност не всички са решени, но за всеки е направен опит за намиране на балансирано и справедливо решение. Резултатите за развитието на земеделския отрасъл ясно показват възходящата тенденция, такава се отчита и по отношение на износа на селскостопански стоки", отбелязва още той.

"Министерството изнесе изключително успешно Председателство на Съвета на ЕС с организирането на десетки събития и напредък по най-важната тема за сектора - Общата селскостопанска политика след 2020 г. В този период активно беше поставена темата с борбата срещу двойните стандарти при храните, която намери решение в пакета директиви, приети от Европейската комисия и Европейския парламент. Комуникацията със сектора винаги е била открита и прозрачна за поставянето, разглеждането и решаването на всички належащи въпроси", допълва Порожанов.

Оставката на Румен Порожанов идва на фона на привикването му от миналата седмица за разпит по делото срещу алкохолния бос Миню Стайков за източване на европейски средства по програмата на Държавен фонд "Земеделие". Там Порожанов беше разпитан в качеството си на директор на фонда по това време.

Според обвинението Стайков е използвал като поставени лица децата на свои служители, които са спечелили субсидии за милиони левове, а Порожанов, в качеството си на шеф на Фонд "Земеделие" е отпуснал средствата.

Името на земеделския министър също така беше намесено и в скандала с фиктивните къщи за гости, строени също по проекти на Държавния фонд "Земеделие".

На 10 май се появи информация, че Порожанов е декларирал е пред КПКОНПИ, че не желае да бъде публикувана информация за съпругата му. Ден по-късно обаче Порожанов депозира заявление до КПКОНПИ, с което настоява да се публикуват всички данни от подадената от него декларация за 2017 г. включително данните по отношение на съпругата му.

Хронология на оставките от кабинета "Борисов 3"

Първо проф. Николай Петров, министър на здравеопазването, напусна на 30 октомври 2017 г. Той бе уличен, че като началник на ВМА е сключил договори за близо 1,6 млн. лв. с фирмата на мъжа, от когото дъщеря му има дете.

През август 2018-а заради тежката катастрофа край Своге, при която 20 души загинаха, министрите на транспорта Ивайло Московски, на вътрешните работи Валентин Радев и на благоустройството Николай Нанков си подадоха оставките.

През ноември 2018 г. скандалното изказване на вицепремиера Валери Симеонов за майките на деца с увреждания, в което той ги определя като "красливи жени, които спекулират с децата си" стана причина за сериозен обществен натиск, който в крайна сметка доведе до разговори в управляващата коалиция, последвали в оставката на лидера на НФСБ.

Скандалът с апартаментите на властта от началото на 2019 г. доведе до оттеглянето от кабинета на правосъдния министър Цецка Цачева, която се оказа една от намесените в схемата за заупуване на апартаменти на преференциално ниски цени от строителната компания "Артекс". Заедно с нея с постовете си се разделиха още зам.-министърът на спорта Ваня Колева, зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов, както и председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

През април пък зам.-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка заради проверка на прокуратурата за злоупотреби с евросредства. Манолев отрече обвиненията и обяви решението си за оставка като лично. Борисов прие оставката му.

Министрите на труда Бисер Петков и на енергетиката Теменужка Петкова също подадоха оставки още през 2018 г., но Борисов не ги прие.

Новините

Най-четените