Десетилетието „Меркел“

Днес, 22 ноември, канцлерът на Германия Ангела Меркел празнува 10-тата си година на власт - откакто пое управлението на страната, тя се превърна в „Мути" или „Мама Меркел" за своите сънародници, преодолявайки изпитания като гръцкия фалит, икономически сътресения и социални кризи. Заслужава да празнува.

Нейното първо десетилетие ще се запомни със завръщането на Берлин на световната сцена, с отказа от ядрената енергетика, с визията й за засилване на европейската интеграция и т.нар. „политика на затягане на коланите". Германия остана един от най-големите донори на мисията на НАТО в Афганистан, но се въздържа от увеличаване на военната си тежест или присъствие в други държави.

В последните месеци Меркел е изправена пред сериозна опозиция както в коалицията, така и в своята партия - ХДС, заради приема на сирийски бежанци - около 800 000 по план. Въпреки спада в обществената подкрепа, въпреки противоречията и разрастващите се ислямофобски и ксенофобски движения в Германия, Меркел е еталон за лидер, не само на своята държава, а и в цял свят.

61-годишната Меркел, с нейната неизменна прическа и спокойно изражение, с цветните сака и равния тон, продължа да бъде енигма. Тя е принципна, но също така непредвидима. Твърдолинейна, но отстъпчива, когато е необходимо.

Според списание Forbes тя е най-влиятелната жена в света.

Една жена с много мъжка професия. През 2007 година, по време на гостуването й в Москва, Меркел е посрещната от руския лидер Владимир Путин заедно с неговите кучета, при положение че има страх от четириноги. Предстои официална пресконференция, а Меркел е смразена.

Тя обаче успява да се овладее, а след това коментира случилото се така: „Разбирам защо му трябваше да го прави - да покаже, че е мъж. Той се страхува от собствената си слабост. Русия няма нито успешна политика, нито успешна икономика. Имат само него".

През миналата година именно Меркел бе сред основните застъпници на Москва да бъдат наложени икономически санкции заради войната в Украйна.

За себе си казва, че е по-скоро човекът, който решава проблемите, отколкото световен лидер. Външната й политика до голяма степен е съобразена с вътрешните настроения, може би единственото изключение е гръцката криза, когато Меркел и Алексис Ципрас постигнаха труден, но ключов компромис за бъдещето на Европейския съюз.

Еврото

Германия в момента е нещо като котва за Еврозоната - валутният съюз попадна в бурни води с опасността от фалит на Гърция и желанието на СИРИЗА да замени единната валута с драхмата. Това щеше да нанесе силен удар върху еврото - тогава Меркел се намеси, макар цяла Гърция да я мразеше и да я наричаше „Дъщерята на Хитлер", а Ципрас да отказа да преговаря с нея.

Когато Меркел дойде на власт през 2005-та година, Германия беше по-скоро слабо звено в Еврозоната. Безработицата по онова време стигаше нива 11 на сто или от около 5 милиона души, а растежът на БВП започваше да буксува. 10 години по-късно без препитание са два пъти по-малко хора, а германската икономика прилича на мощна и добре смазана машина.

Личното убеждение на Меркел е, че трябва германската икономика да се ориентира към износ за Китай - и днес заема четвърта позиция.

През изминалата година германската икономика за първи път изпадна в стагнация, но Меркел категорично отказа да използва излишъка за стимулиране на икономиката - вместо това я правителството се съсредоточи върху изплащането на държавния дълг.

Бежанците

Другото смело решение на канцлера беше да отвори ръце за бежанците от Сирия, когато останалите затваряха врати и строяха огради по границите. Те стъпваха на германска земя, скандирайки „Мама Меркел", но след това вълната стана неудържимо голяма, тогава „Мама Меркел" върна без колебание граничния контрол.

Въпреки че рейтингът й падна до рекордно ниски нива, Меркел няма намерение да спира. Тя не е съобщила официално дали ще претендира за четвърти мандат на изборите през 2017-та година. Анализаторите обаче са почти единодушни, че, да, Меркел отново ще поиска да управлява. Ако това се случи, Мути ще влезе в историята като най-дълго управлявалият канцлер на Германия.

#3 Nikkor 23.11.2015 в 08:58:17

Само да намеря линка към статията в "Шпигел". По интересното обаче са коментарите след нея. От 25 коментара, някои от тях доста дълги има един единствен на някаква тъпа патка, която обяснява колко харесва мама си мути Меркел. Всички останали са до един силно критични. Някои коментари явно са на хора от правната сфера, защото твърдят че мама Меркел нарушава конституцията. И наистина е така : - взима решения еднолично и самостоятелно, без да се консултира с министрите си и ги поставя пред свършени факти ; - същото се отнася и до колегите и в ЕС ; - на практика не изпълнява конституционното си задължение да защитава и отстоява интересите и сигурността на немците, за което се е клела ; ... и ми трябва да отворя отново коментарите под статията за да продължа да изреждам. На практика тази жена язди вълната на икономическото възстановяване на Германия, след като нещастникът Герхард Шрьодер, на края на мандата си проумя че така повече не може и най-накрая започна отдавна нужните реформи на трудовия пазар. Нейните приказки как "няма горна граница" ( за броя имигранти които могат да дойдат ) и как Германия "ще се справи(м)" , които Ал Джазиира и другите харабски телевизии продължават да въртят, са основната причина милиони хора да захвърлят дом и родина и до поемат в лодки и лодчици през Средиземно море и да се давят и умират като плъхове. Да не говоря че това подхранва бизнеса на трафикантите. На всеки който твърди че войната в Близкия изток е причината за имигрантската вълна, ще припомня, че там войната никога не е спирала от вече повече от 60 години, но такова чудо като сегашния имигрантски наплив нямаше. А накрая си спомнете как стана канцлер. След корупционен скандал в ХДС, когато не остана един за когото да не се доказа че не е бъркал в кацата с меда ( вкл. инвалидизирания Волфгаг Шойбле ), си избраха начело на партията никому неизвестната дъщеря на пастор от бившата ГДР !!! И Герхард Шрьодер като падна от власт ...

Новините

Най-четените