Командирът на Военновъздушните сили ген. Румен Радев е подал оставка на 1 август, научи Webcafe.bg от източници във ВВС.
По предварителна информация решението му е свързано с концепцията за air policing за охрана на българското въздушно пространство и евентуалното включване на чуждестранни самолети от държава-членка на НАТО в съвместни патрули в България.
Концепцията е одобрена от министъра на отбраната и е депозирана в централата на НАТО. Полша вече е изразила желание това да поеме дежурството над България от тази есен.
Това е вторият случай за последната година, в който ген. Радев подава оставка. На 1 октомври 2015 г. той подаде рапорт за напускане на армията, но го оттегли още в същия ден след разговор с министър-председателя Бойко Борисов и ангажимент за увеличение на средствата за бойната авиация в Бюджет 2016.
Решението на 53-годишния офицер идва ден след като той беше посочен за възможен кандидат за президент на БСП. По-рано днес членът на ИБ на БСП Весела Лечева обяви пред "Хоризонт", че командирът на ВВС е сред обсъжданите имена.
До момента ген. Радев не е потвърдил, но и не е отрекъл дали е водил разговори с "Позитано" 20 за номинация.
Ген. Румен Радев е роден на 18 юни 1963 г. в Димитровград. През 1987 г. завършва Военно-въздушното училище в Долна Митрополия, а 9 г. по-късно и Командно-щабната академия "Георги Сава Раковски". От 2009 до 2014 г. е заместник-командир на ВВС.
На 30 юни 2015 г. той е назначен за командир на ВВС и удостоен със званието генерал-майор.
Генерал - кандидат-президент?
Военнослужещите нямат право да членуват в политически партии или да извършват агитационна дейност в полза / вреда на политически партии и кандидати за изборни длъжности.
Военнослужещите могат да се кандидатират за президент, вицепрезидент, народен представител, евродепутат, общински съветник или кмет, но при определени условия - те могат да участват в изборите само като независими кандидати, но нямат право да бъдат регистрирани от името на партии и коалиции.