Законопроектът на здравния министър Петър Москов за въвеждане на допълнително данъчно облагане върху храни с вредни съставки не е минал през санкцията на финансовия министър Владислав Горанов.
Това стана ясно от обяснението на самия Горанов пред журналисти днес по повод желанието на МЗ да въведе нова данъчна тежест от 2016 г.
Горанов обяви, че подкрепя по принцип намерението на Москов за ограничаването на консумацията и предлагането на подобни храни, особено сред децата.
"Имам разбирането, че Министерство на здравеопазването не преследват фискални цели. Ако от закона няма постъпления, значи, че той е изпълнил целите си и изхвърлил от пазара това, което се разбира като вредно, според медицинските стандарти", коментира министърът на финансите.
Той обаче подчерта, че трябва да се подхожда "с много внимание към опити да се манипулира пазара или да се насочва потребителското поведение към едни или други стоки".
"Целите на закона са по принцип добри. Темата с фактите е малко пресилена, няма как да бъде трезво оценена без конкретния обхват на облагане, механизмите и ставките", каза Горанов.
Проектът за Закона за данък "Обществено здраве" беше представен в сряда. Целта му е да се въведе данъчно облагане на четири групи хранителни стоки - със съдържание на частично хидрогенирано растително масло и с наднормено съдържание на сол, кофеин или таурин и захар.
Не са обект на облагане стоките от първа необходимост, плодовите сокове или нектари, мед, кафе и чай, хляб, храни с високо съдържание на какао 40% или повече, спортни напитки за съдържанието им на захари и храни с екстра качество конфитюр и желе.
Ставките варират между 0.43 лева на л/кг до 3.10 лева за л/кг в зависимост от конкретното съдържание.