Реалната доходност на пенсионните фондове е положителна

Председателят на временната комисия в НС, която изготвя доклада за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества, Корнелия Нинова - каза, че докладът съдържа информация, която досега не е била огласявана публично.

Документът съдържа констатации на проблемите в системата и предложения за тяхното разрешаване.

Пред БНР, Нинова уточни, че въпросът с фондовете засяга около 4 200 000 българи, родени след 1959 година.

Във фондовете има около 8 млрд. лева, които са инвестирани в дългови ценни книжа, в акции, права и дялове, в банкови депозити, в парични средства, в инвестиционни имоти.

Фондовете твърдят, че доходността е положителна, тоест парите на хората се увеличават, а според Комисията за финансов надзор тя е отрицателна.

"Търсехме откъде идва това разминаване. Разбра се, че е поради това, че двете страни изчисляват периода за различно време и заради това се използват различни методики", обясни Нинова.

Народните представители са изискали от КФН и пенсионните дружества да направят обща методика и до 2 месеца да излязат с еднозначни данни дали парите на хората реално се увеличават.

Ако това не се случи, Нинова заяви, че ще внесе законопроект в парламента , за да бъде извършено това със закон.

Реалната доходност на Универсалните пенсионни фондове за 12-годишен период е 1.46%, каза Нинова. Тоест, ако сме имали 100 лева вътре, са станали 101.46 лв. За професионалните фондове е 0.98%.

Предложение на комисията е да се намалят на 3% таксите за самите фондове, които в момента вземат 5% от всеки превод. Второто основно предложение е за засилване на контрола .

Предлага се законопроект с който се разширява понятието за "свързани лица", както и затягане на контрола върху дружествата от страна на КФН.

В доклада се установява, че приходите на пенсионните дружества от такси и удръжки постоянно растат в годините.

Те събират 1% инвестиционна такса. Също така удържат до 5% от всяка вноска.

Според данните в доклада, през 2014 година от двете пера във втория стълб на осигуряване са събрани общо 116.5 хил. лв. при 7.5 хил. през 2003 година.

За пръв път събраното от такси и удръжка надхвъря 50 хил. лв. през 2008 година, а през 2013 година - над 100 хил. лв.

Общият размер на събраното от дружествата под тази форма само във втория стълб на осигуряване възлиза на 661 хил. лв. за времето от 2003 г. до края на 2014 година.

Един от изводите на депутатите й е, че секторът би могъл да понесе бъдещо намаление на таксите.

Какъв ще е размерът му обаче ще се решава при обсъждането на пакета пенсионни промени, които се очаква правителството да внесе в парламента идната седмица.

Новините

Най-четените