Министерски съвет ще приеме проект за учредяване на еднолично акционерно холдингово дружество с държавно участие с капитал ВиК холдинг. С тази новина премиерът Бойко Борисов започна заседанието на Министерски съвет.
Целта на новото държавно дружество е да координира отделно управление на целия ВиК отрасъл у нас, като ца целта ВиК холдингът ще придобие всички ВиК дружества в страната, както и тези, които са свързани с изграждане и ремонт на инфраструктурата.
По думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова ще бъде учредено дружество "Български ВиК холдинг" ЕАД София, което ще е изцяло държавна собственост с капитал 1 млрд. лева. Средства за него ще бъдат отпуснати от бюджета за 2020 г. чрез увеличение на бюджета на МРРБ.
Плановете са през следващите 6 месеца след учредяването акциите и дяловете, които държавата притежава във всички ВиК, да бъдат внесени капитално чрез вноски. Така ще се увеличи капиталът на компанията.
Правата на държавния ВиК холдинг, който ще е принципал на всички ВиК дружества, ще се управляват от министъра на МРРБ, като ще има двустепенна система на управление - надзорен съвет от 5 души, който ще се избира от регионалния министър, и Управителен съвет от 3 души, който ще се избира от Надзорния.
Задачата на новото дружество ще е да провежда консултации, участие и финансиране, свързани с дейностите по оперативните програми с цел дългосрочно осигуряване за устойчив модел на сектор ВиК и гарантиране на качествени услуги.
С оглед обстоятелството, че ВиК дружествата са бенефициенти по оперативна програма "Околна среда" 2014-20202, не се предвижда холдингът да упражнява правомощията на възложител по обществените поръчки в изпълнение на дейностите, предвидени във вече сключените административни договори за безвъзмездна финансова помощ.
По думите на премиера и на министрите основната задача на новия ВиК холдинг ще е да да не се допускат кризи като тази в Перник, където от повече от месец жителите са на воден режим заради засушаването на язовир "Студена".
"Имаше маса градове, които умишлено не искат да се включат в проектите. Перник много отдавна трябваше да си е свършил водният цикъл", коментира премиера Борисов.
Новият емоминистър Емил Димитров добави, че са "заделени средства, но не се усвояват". По думите му, срокът за това е до 5.10.2023 г. и става въпрос за 104 млн. лв.
"Ако бяха усвоени, нямаше да се налага да заделяме допълнителни средства", каза той и изтъкна, че по подобен начин е в цялата страна.
Премиерът също така разпореди да се направи проверка къде се ползва питейна вода за производство на електрическа енергия, както и да се проучи какъв временен мораториум може да се наложи върху вноса на отпадъци у нас.
"До друга сряда още две задачи - вносът и износът на боклук, има брюкселски директиви, какъв временен мораториум можем да сложим, докато сме сигурни, че това, което е описано в документите, е същото, което влиза в страната. И второто: всички вецове, които ползват питейна вода - на първо място ни е питейната вода, на второ – производството на ток. Много е важно за енергетиката, водната енергия е най-изгодна, защото дава пиковата енергия, балансира ни системата, но не може да става за сметка на питейната вода", заяви Борисов.
Той разпореди на министъра на икономиката Емил Караниколов, регионалния министър Петя Авранова и на околната среда Емил Димитров-Ревизоро да го свършат до следващата сряда.