Колко пари има във фискалния резерв? Между версиите на бившия финансов министър Асен Василев и настоящия такъв - Людмила Петкова, има разминаване от над 3 милиарда лева.
При предаване на властта в Министерството на финансите Василев заяви, че "в момента във фискалния резерв има 9,9 милиарда лева" и допълни, че те са достатъчни за нормалното опериране на държавата.
Няколко часа по-късно новият служебен финансов министър Петкова обяви, че към 8 април фискалният резерв се равнява на 6 милиарда и 689 милиона лева.
Данните на Василев били от 29 март, а Петкова предположи, че 1,6 млрд. от разминаването между едните и другите обявени цифри са средствата, "предоставени във връзка с придобиване на вземанията на "Топлофикация" от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и "Булгаргаз".
За останалата сума ще се извърши проверка.
В последвала публикация във Facebook бившият финансов министър и съпредседател на "Продължаваме промяната" Асен Василев обясни, че резервът "в края на март" е бил 9,9 млрд. лева.
В началото на април били направени "големи плащания" - споменатите и от Петкова 1,6 млрд. към БЕХ за дълга на "Топлофикация", както и 1,5 милиарда за пенсиите за април.
Василев посочва, че основните данъчни приходи пристигат в средата и края на месеца, заради което "резервът се мери винаги" тогава. Ето защо по думите на Василев "в края на април се очаква той пак да е над 9 милиарда лв.".
Василев пише още, че му е трудно да повярва, че Петкова не знае "тези факти"
"Надявам се, че няма да пробват да ни сервират втора серия от "държавата фалира" и "ще умрем от студ", допълва вече бившият министър.
След като зае поста министър на финансите Людмила Петкова също така освободи шефа на Агенция "Митници" Петя Банкова, която е в ареста по обвинение за участие в организирана престъпна група. На мястото на Банкова е назначен Георги Димов.