Правителството на Бойко Борисов ще поиска мандат от Народното събрание, за да преговаря за покупка на изтребители F-16. Това обяви вицепремиерът Красимир Каракачанов след заседанието на Министерски съвет.
На него присъстваха и началникът на отбраната ген. Андрей Боцев, командирът на ВВС ген. Цанко Стойков и зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Решението на МС дойде след доклада на експертната група, която в края на декември 2018 г. избра офертата на САЩ като най-добра от четирите предложения за придобиване на нов боен самолет за Българската армия. Дни по-рано американският Държавен департамент даде сигнали, че ще коригира предложението си за доставка на F-16, така че то да се впише в бюджетните ограничения на българското правителство.
Очаква се Народното събрание да гласува по казуса с F-16 още до края на тази седмица, a от ГЕРБ вече заявиха готовност да подкрепят искането на кабинета "Борисов".
"Очевидно е, че F-16 е един прекрасен самолет. И ако вземем това решение и това е нашият избор, ще ратифицираме съответния договор с правителството на САЩ, а България ще има най-модерния и най-боеспособния самолет в източната част на Европа. Нищо от съгласувателната процедура не е изпуснато, нямаме отклонение от този проект и затова ще подкрепим решението на Министерски съвет", каза Константин Попов, депутат от ГЕРБ и бивш командир на ВВС.
Критика срещу избора на американските изтребители дойде от страна на президента Румен Радев, който определи конкурса за "опорочен". Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че парламентарната група на левицата ще гласува против предложението на Министерски съвет за F-16.
"България е член на ЕС и НАТО и това са стратегически партньорства за нас. САЩ са член на НАТО и там сме партньори. Швеция е член на ЕС - нашето европейско семейство. Тези съюзи изискват коректно и взаимноуважително отношение между партньорите в тях. Смятаме ,че в този избор проблемът не е нито в САЩ, нито в Швеция, а в България. Ние го назоваваме така. Правителството на Бойко Борисов не зачита нито Конституция, нито Народно събрание, нито правова държава", каза Нинова във вторник.
Според мен трябва да се започне с анализ на евентуалните заплахи, какво противодействие можем да приложим и дали ни трябват изтребители. Бърза справка в нета за въоръжението ни и това на съседите показва следното: България - 11 МиГ29, 14 Су 25 Румъния - 12 Ф16, и 48 МиГ 21 Гърция - 154 Ф16, 42 Мираж, 34 Ф4 Турция - 245 Ф16, 49 Ф4, поръчани Ф35 Сърбия - 10 МиГ29, 4 МИГ 21, 17 Soko J-22 (югославски) Македония - нямат изтребители При конфликт с някой от съседите (трябва анализ каква е вероятността) - се вижда, че можем да се противопоставим само на Румъния и Сърбия. При нападение от страна на Гърция, Турция или сегашния ни най-вероятен враг Русия нямаме НИКАКВИ шансове да се справим САМИ... Според мен трябва да се инвестира в ракетни комплекси - само така може да имаме някакви козове, по скоро за превенция. Не напразно ни накараха да си унищожим ракетите (с които можеше да ударим Турция например и да направим атака срещу нас неприемлива).
Бароне, и аз съм на това мнение - че няма кой да ни напада. А ако се стигне до конфликт с 6, 8 или 12 самолета (няма значение дали са МиГ, Ф16, Грипен и т.н.) не можем да защитим нищо. Относно авиация - по-добре да се вложат парите в хеликоптери, например (хем могат да се ползват пълноценно и за невоенни цели - бедствия, аварии и други).
Всъщност наоколо бъка от добре въоръжени членки на НАТО, та на нас защо ни е да се въоръжаваме. Когато си беден, си правиш сметката, а не си купуваш S-класа, която да караш събота и неделя за по 30 мин.