Парламентът прие на първо четене Законопроекта за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и Законопроект за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности (Антикорупционния закон) на Министерски съвет.
Депутатите гласуваха и двата възможни проекта - на Министерския съвет и на БСП. В подкрепа законопроекта на правителството гласуваха 133, против бяха 70 депутати и 9 се въздържаха.
Вариантът на БСП бе отхвърлен с 69 гласа "За", 73 - "против" 73 и 68 - "въздържал се".
По време на дебатите Филип Попов от БСП заяви, че в българското законодателство няма правно понятие за корупция, то е по-скоро политическо, а не правно понятие.
"В нашия законопроект не сме дали дефиниция на корупция, но сме описали точно и ясно кои престъпления ще се преследват от антикорупционния орган ясно и изчерпателно. Следва да отговорим кои са условията за възникване на корупцията и кой е отговорен. Липса на прозрачност при решенията на правителството е причина за корупция", заяви Попов и допълни, че корупцията подкопава ефективността на държавата.
"Върнахте се на позицията на ДПС и затова той ще мине. Ние ще подкрепим законопроекта на МС. Останаха малко спорни моменти и се надявам между първо и второ четене да ги отстраним и тях. Нека да направим един добър закон", призова Хамид Хамид от ДПС.
"Това е една добра крачка към връщане към нормалността, колеги от ГЕРБ, но от вас се очаква да направите по-голямата крачка - да върнете България в европейския път. Още малко остава - отстранете националистите от властта", призова депутатът от ДПС.
Явор Нотев от Обединени патриоти заяви, че работи шаблонът, че който не подкрепи и двата законопроекта или поне един от тях, е срещу антикорупцията. Той посочи, че в законопроекта на БСП се заявяват задачи със смущаващи формули, които той определи като противоречащи на конституцията.
Нотев отправи бележки и по двата проекта като заяви, че му се струва, че има риск от засягане на права по незаконен и противоконституционен начин.
"Ще подкрепим законопроекта от Министерския съвет - по силата на убеждението ни, че така или иначе трябва да се заяви воля с борба за корупцията", каза още депутатът.
Бихме подкрепили закон за борба с контрабандата, корупцията и картелите, защото това са основни тези, които следваме. Няма да разрешим поредните братовчеди и роднини да застанат начело на един орган, само и само да бъде смазан поредният политически противник. И двата законопроекта са безсмислени и еднакви, защото за нас ГЕРБ и БСП са едно, заяви пък лидерът на "Воля" Веселин Марешки.