Напрежение и физически сблъсъци в парламента, след като депутати от ДПС и "Възраждане" влязоха в пререкание за организацията на работата на Народното събрание.
И днес парламентарната група на "Възраждане" се опита да блокира работата на НС, окупирайки пространството пред трибуната в Пленарна зала.
Формацията настоява да се прекрати Демонтирането на паметника на съветската армия и да се покажат всички документи, на база на които то е запознато.
Въпреки това беше събран кворум от 121 народни представители, като беше взето решение да се правят изказвания от място, за да се заобиколи окупацията на трибуната от "Възраждане".
Докато председателят на енергийната комисия Делян Добрев представяше от място доклада за промени в Закона за прилагане на ограничителните мерки спрямо Русия, депутатите от партията на Костадин Костадинов решиха да изключат колоните в Пленарната зала, за да не се чуват изказванията на депутатите.
Това обаче накара депутатите от ДПС да реагират, като Делян Пеевски и Йордан Цонев отидоха да свържат отново кабелите на озвучаването.
ВъZраждане блокираха трибуната, а след това опитаха да изключат говорителите в залата. Последва това... pic.twitter.com/SQ6Bhm9XFO
— FORZA ELENA GUNCHEVA (@elenaultras) December 18, 2023
Там обаче те се спречкаха с представителите на "Възраждане", като се стигна до бутане, размяна на обиди и дърпане на сака, като Пеевски трябваше да защити с тялото си колегата си от ДПС, за да не се стигне до по-тежка саморазправа.
През това времето депутатите в залата снимаха с телефоните случващото се пред тях.
За разлика от друг път, когато дава почивка и при първото по-сериозно спречкване и то вербално такова, сега председателят на парламента Желязков реши все пак да остави Делян Добрев и Хамид Хамид да изчетат доклади, свързани с приемания законопроект.
Желязков Петър Петров от "Възраждане" призова да се прекрати заседанието, за да се избегнат нови проблеми, но предложението му дори не беше подложено на гласуване.
Така все пак се стигна до гласуване, като със 144 гласа "за" беше приет законът за прекратяване на дерогацията на руски петрол, с която от 1 януари се забранява износът на горива, произведени от руски петрол, а от първи март се забранява работата на "Лукойл" с руски нефт.
Депутатите решиха още да отпадне търговската такса от 20 лв. за мегават час върху вноса и транзита на руски природен газ.
Със 143 гласа парламентът реши да се увеличи капиталът на АЕЦ "Козлодуй" с 1,5 млрд. лева с цел изграждане на 7-и и 8-и блок.
Предвижда се още също така енергийните вноски, дължими при внос и транзит на природен газ с произход от Русия да отпаднат до въвеждане от правото на ЕС на изрична регламентация относно определяне произхода на природния газ.