България отново отново попадна като водеща тема в дебата на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.
На страната ни беше обърнато сериозно внимание по време на доклад, представен от заместник-председателя на Европейската комисия чехкинята Вера Йоурова. Изказването ѝ беше предавано пряко на живо онлайн.
Йоурова представи състоянието на т.нар. Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) - европейският мониторинг на правосъдието и вътрешния ред у нас и в Румъния. В самото заседание не участваха представители на българското правителство.
"Комисията продължава да следи отблизо политическата ситуация и протестите в България. Ние винаги сме се застъпвали за правото на мирни протести", започна с изложението си Йоурова.
"Конституционните промени трябва да са обект на широк дебат, за да се постигнат консенсус у механизми за проверка и възпиране, и да се вземат предвид препоръките на Венецианската комисия", каза още тя.
По думите ѝ у нас се наблюдава влошаване на ситуацията с върховенството на закона в България.
"Би било преждевременно да ви дам дата за отпадане на Механизма за сътрудничество и проверка, посочи еврокомисар Йоурова. Тя припомни, че предстои решение на Европейския съвет. В експозето си тя наблегна, че макар в отчетения през октомври 2019 г. доклад за напредъка на страната ни по механизма да са отчетени много стъпки в правилна посока, престои да се види как те ще бъдат приложени на практика. Основните проблеми продължават да са корупцията по високите етажи, независимостта на съдебната власт и отчетността на главния прокурор, подчерта Вера Йоурова.
"Протестите показват, че в българското общество се водят оживени дебати. Те показват също така, че гражданите отдават голямо значение не независима и ефективна съдебна система. Конституционните реформи би трябвало да са предмет на широк дебат. Необходимо е време, за да се постигне широк консенсус и да се изработят механизми на проверка и възпиране", допълва още тя.
Еврокомисарят заяви още, че Брюксел внимателно следи за нарушаване на човешките права и за съразмерност на действията при овладяването на протестите у нас от службите за сигурност.
Новият доклад за върховенството на закона у нас представя и негативна картина върху състоянието на медиите. По думите на Йоурова върху медийната част на доклада са работили два екипа от чуждестранни институти.
В първите минути на заседанието, когато се говореше за свобода на медиите, имаше остри критики към България за отношението към журналистите по време на протестите.
"Мисля, че трябва да се приеме обвързване на финансирането с условията за функционирането на върховенството на закона. Средства трябва да се предоставят на онзи държави, където функционира върховенството на закона", посочи зам.-председателят на ЕК.
Тя разкри, че в този доклад оценката за свободата на медиите в България не е положителна. Единствената положителна оценка е за условията за работа на журналистите, но е отрицателна за натиска върху тях, коментира още Йоурова.